| eliza7943 a întrebat:

Daca merg la medicul de familie si ii cer o trimitere la ginecolog, o sa ma întrebe pentru ca mai exact imi trebuie? Si unde mai exact o sa ma trimita la un medic sau la spital.
Nu as vrea sa stie motivul pentru ca nu ne intelegem bine.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

1. De ce nu-ti schimbi medicul de familie, daca nu va intelegeti?

2. Medicul de familie trebuie sa-ti dea trimitere doar daca vrei ca intreaga investigatie sa fie acoperita de CNAS (Casa Nationala de Asigurari in Sanatate). In acest caz, medicul de familie trebuie sa se specifice diagnosticul presupus, iar in evidentele tale (conform cartelei de sanatate) vor fi inscrise toate investigatiile, constatarile si tratamentele facute, ce se acopera de asigurator.

3. Daca doresti intimitate totala, atunci mergi la un cabinet particular si faci investigatiile si tratamentele contra cost.

7 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

în general nu te întreabă, cred că depinde de medic

| Simpatic a răspuns:

Sau mai exista varianta de a merge la o clinica particulara aleasa de tine pentru control, ca banuiesc ca asta te intereseaza si anume un control.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă nu îi spui motivul, nu are cum să îți dea.

| Donsavas a răspuns:

Nu trebuie sa i spui motivul. El iti da trimiterea si tu mergi acolo unde ti o primeste si la medicul care vrei sa te consulte.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Pe biletul de trimitere medicul de familie are obligația sa scrie diagnosticul chiar daca nu este sigur de el. In cazul in care nu e sigur de diagnostic pune după semnul întrebării. De ce nu mergi la un cabinet privat si ai rezolvat problema. Altfel medicul ginecolog are obligația, in urma trimiterii, sa retrimită medicului de familie o scrisoare medicala prin care il informează despre rezultatul consultației. Daca mergi la privat nu.

| danutzu96 a răspuns:

Si la diagnostic prezumtiv ce o sa scrie? " Nu doreste sa specifice simptomele?" E normal si logic sa vorbesti cu medicul de familie inainte sa iti dea trimiterea... Daca nu te intelegi cu el, il schimbi si gata.

| Swae a răspuns:

Buna.
Ii ceri trimiterea si daca te intreaba ii spui ca nu vrei sa discuti despre asta. Simplu. Nu esti obligata sa ii spui.