| brokxy a întrebat:

Daca merg la spital privat nu trebuie trimitere de la doctorul de familie nu?
Si vreau să merg la ginecolog si sa îmi facă control amănunțit cât credeți că m-ar costa as vrea sa știu sa-mi pot scoate niste bani de pe card. 500 ar ajunge sau mai mult? Mulțumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Mergi la doctorul de familie! Unele activitati (mai ales cele de control) se incadreaza in barmele Casei Nationale de Asigurari de Sanatate si s-ar putea sa nu te coste nimic! Si clinicile particulare au (unele) contract cu CNAS.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Salontanul):

O sa i spuna ca numai au fonduri de la casa de asigurari pentru consultatii gratuite, si o pune pe o lista de asteptare care dureaza si 2 luni

| Salontanul a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Asta e! Depinde ce vrea ea. Daca-i dispusa sa astepte... Mai este o solutie ce o aplic eu: sun la o asistenta careia ii duc o cutie cu ciocolata, o cafea, etc. Imediat se gasesc fonduri.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

La privat costă mult peste 500 lei, si mergi fara trimitere, cineva a fost la spital privat fara trimitere si a platit 800 lei consultatia

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu ai nevoie de trimitere decat daca respectivul spital privat are contract cu casa si deconteaza consultatiile.

Cand iti faci programarea poti intreba si de costuri in functie de ce consultatii si investigatii doresti... si oricum poti plati cu cardul nu e nevoie sa scoti nimic.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

1. Nu este nevoie de trimitere. 2. Un control amănunțit te costă mai mult. Poți plăti cu cardul.

| johnnny123 a răspuns:

Nu crezi că ar fi mai eficient și ai obține informații mult mai corecte dacă ai suna la spitalul privat unde vrei să mergi, le-ai spune ce control dorești și i-ai întreba pe ei cât te va costa?

| alina2k18 a răspuns:

Nu e nevoie de trimitere la privat.
Daca te duci la clinica mare la ginecologie dai pe putin 700 ron pe consultatie, echografie transvaginala, examen secretie + Babes.
La cabinet particular mai gasesti pachete cu maxim 400-500 lei tot ce am enumerat.
Eu cand am fost la stat cu trimitere doar consultatia si Babes au fost decontate, echograf nici nu aveau laughing
Mai ai varianta tupeista... adica mergi la spital de urgenta la sectia ginecologie si te vaiti si tu pe acolowinking

| Nirvanaaa a răspuns:

Nu e nevoie de bilet.
De ce sa scoți bani de pe card? La orice clinica se poate achita cu cardul.