| b342 a întrebat:

TPU.
As vrea sa spun ca am racit rau.ma doare gatul, imi lacrimeaza ochii, am ochii rosii, tusesc.etc.Imi puteti spune ce sa fac pentru a ma insanatosi mai repede?
Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Și la medicul de familie de ce nu mergi?
Un antiviral, un ceai de lămâie îndulcit cu miere, frecție cu carmol, etc.
Exclus baia generală pe toată perioada de boală!
Pa, pa.

| Maariiaa a răspuns:

@SayYesForIceCream Îmi pare rău să îți spun, dar dacă ai ochii roșii în timpul răcelii și îți lăcrimează nu ești alergic la nimic, este din cauza răcelii. Și eu sunt la fel de răcită ca Beatrice și nu sunt alergică.

| Maariiaa a răspuns:

Bună,

Când ești răcită,cel mai important este să bei ceai cald,de trei ori pe zi și să iei cel puțin două lingurițe de miere de albine pe zi.
Și eu sunt tot la fel de răcită.
Eu mai iau și strepsil,parasinus,sirop de muguri de pin care este foarte bun pentru tuse.
Trebuie să te odihnești mult,să stai în pat, să dormi și să iei un tratament. Mănâncă multă ceapă, usturoi și ardei iute pentru că sunt foarte bune. Mereu mănânc în timpul răcelii și îi trece în două-trei zile.
Poți să consulți și un medic care să îți dea un tratament bun și chiar naturist ca să îți treacă.
Să mănânci multă lămâine cu zahăr și să iei vitamina C și ACC200 dacă ai până în 15 ani și ACC 600 dacă ai peste.

Sper să îți treacă!

| DianaScorpio a răspuns:

Multa vitamina C (poti incerca chiar sa bei suc de la lamai stoarse), stat in casa, si cate ceva de la farmacie.

| SayYesForIceCream a răspuns:

In primul rand daca iti lacrimeaza ochi si ii ai rosi ai alergie happy. Ca sa te insanatosesti trebuie sa gasesti la ce esti alergica.De ex. eu sunt la praf si polenul unor flori.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai grija sa fie cald in camera in care stai, sa nu stai in curent si imbraca-te corespunzator.Este bine daca optezi pentru bai in aceasta perioada si usuca-te cat mai repede dupa terminarea ei(poti apela la uscatorul de par, daca consideri ca e mai ok asa decat sa-l lasi sa se usuce in mod natural).In rest, bea ceaiuri fierbinti si consuma alimente calde(perfecte si in cazul prevenirii racelii).Un medicament pe care-l recomand calduros este Oscillococcinum; l-am incercat si eu si am fost foarte multumita de el(mi-a trecut raceala neasteptat de repede). Insanatosire grabnica.