| paul999 a întrebat:

Buna TPU as vrea sa stiu si eu cum sa scap de atacurile de panica in ultima vreme ma speriu usor simt ca iau hepatita sau ciuperca si alte boli... ziceti-mi ce sa fac nu-mi recomadati sa ma duc la medic sau sa iau ceva medicamente MS!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| mixxjim a răspuns:

Pai asta numai controlandu-te o poti rezolva. in momentul in care iti rasare in cap ideea de hepatita sau ciuperci iti spui imediat ca nu patesti nimic. in plus, poti sa eviti usor orice ar permite transmiterea unor astfel de boli. sunt niste reguli de igiena care te feresc sa capeti vreo boala din cele mentionate: in primul rand nu intri in piscine cu apa statuta, in care intra multa lume - unii poate cu boli, fac pipi in apa etc. se poate? se poate. nu mergi la pedichiura in special se poate? se poate. nu te asezi pe wc in locuri publice - se poate? se poate. ai grija la pahare in special cand consumi ceva in locuri publice si te speli pe maini cu apa si sapun de cate ori ajungi acasa, inainte sa mananci, dupa ce folosesti toaleta etc. nu-ti face griji, daca s-ar lua asa de usor toata lumea ar fi bolnava, nu? ori stii bine ca nu suntem happy

1 răspuns:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu e nevoie sa mergi la medic si nici sa iei tratament. Este suficient sa mergi la un psiholog.