| Andreea930 a întrebat:

Aș vrea să vă întreb, pentru ce se face colonoscopie și dacă a făcut cineva este dureroasă? Îmi este cam frică dacă voi face

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să se vadă dacă nu ai polipi pe colon.
Eu am făcut de câteva ori. Nu e dureros, doar o senzație neplăcută.

| Andreea930 explică (pentru sadrian46):

Și îți face și anestezie?

| sadrian46 a răspuns (pentru Andreea930):

Nu, că nu este nevoie. Așa cum am mai spus, nu doare. Dar toată zona este sensibilă, căci de aceea simțim când este nevoie să defecăm. Astfel zona fiind sensibilă, este o senzație neplăcută, dar nu durere, așa că nu este nevoie de anestezie.

| Andreea930 explică (pentru sadrian46):

Dar ai făcut la spital sau la o clinică? Am auzit că dacă faci la spital trebuie să stai internat poate pentru asta

| sadrian46 a răspuns (pentru Andreea930):

Am făcut și la un spital clinică universitară care avea și regim de spitalizare, și la un cabinet privat.
În nici un caz nu am fost internat, căci este o investigație care nu necesită internare.

| Mosotti a răspuns (pentru Andreea930):

Dar pentru ce trebuie sa faci?! De ce te-a trimis medicul de familie la asta? Pe ce motiv?

| Andreea930 explică (pentru Mosotti):

Momentan nu fac, doar am întrebat, nu m-a trimis nici medicul. Am o problemă cu stomacul, mă cam doare, și de asta am întrebat, că poate mă trimitea să fac, dar nu m-a trimis, i-am cerut doar trimitere și am fost la spital

| Mosotti a răspuns (pentru Andreea930):

Parca esti mama, si pe ea o durea putin in partea dreapta sus, avea ceva deranj la stomac si a vrut sa faca de frica sa nu aiba naiba ceva. Dar daca ai fost la medic si a zis sa nu faci, e f bine.

Oricum te-am pus in tema in caz ca va trebui, e bine sa copiezi daca vrei, evident ce am spus, undeva sa ai intr-un txt sau doc fisier, ca ti-am zis exact din experienta cu mama din septembrie, deci nu din carti sau auzite. Macar sa nu fie cazul.

Oricum si medicul daca te trimite iti va zice la o adica, dar daca te mai intreba cineva din cine cunosti, macar ai ce sa-i spui inainte de a merge la medic.

| Mosotti a răspuns:

Exact asta a facut mama mea acum pe 18 sept. Pe ea a durut-o asa ca i-a facut anestezia aia generala scurta de tot, unii suporta fara si nu ii doare asa, depinde, unii fac anestezie locala. Deci nu e mare lucru, fa-o. Se face pentru a detecta anumite probleme la colon, cancere, tumori, chestii care nu se vad bine la RMN sau CT. DIn anestezia aia iesi in 2-3 minute daca e cazu sa o faca.

Doar ca trebuie pregatirea aia cu Fortrans sa vei 4 L de apa in care e dizolvat continutul a patru plicuri in decurs de 9 ore, asa e protocolu de la sanador, si sa fie finalizata asta cam inainte cu 4-5 ore de analiza ca sa fie colonul curat. Sa ai grija, ca daca colonu nu e curat ca lumea, nu iese bine analiza. O sa iti dea foaia sau mail cu pregatirea cum sa faci.
Trebuie sa te duci cu un EKG facut, si analizele alea de timpi de coagulare, sunt patru, stiu aia de la analize.
Noi EKG l-am facut la Sanador cu 40 min inainte de analiza, analizele de sange le-am adus noi de acasa.

Inainte cu 2-3 zile nu ai voie sa mananci fibre, deci legume, fructe, paine integrala. Si este f ok, fruntea sus ca o sa fie bine.
Acum stii cam tot.