| Alexb89 a întrebat:

Salut Prieteni de pe TPU! Vreau sa va întreb dacă radiază la fel o colonoscopie virtuală fata de tomografia normala? Am făcut Un CT acum 2 luni pentru dureri in partea colonului și acum vreau să-mi fac una virtuală să-mi scot gândurile negre din cap!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| CuriousStuff a răspuns:

O colonoscopie simple nu iradiaza deloc, o colonoscopie virtuala, avand in vedere ca se face cu un computer tomograf eu zic ca e clar ca iradiaza cel putin cat un CT.

| Alexb89 explică (pentru CuriousStuff):

Colonoscopie CT virtuală vreau sa fac...dar eu am înțeles pe net ca radiază mai puțin decât un examen CT Abdominal.

| Alexb89 explică (pentru Alexb89):

Mi-e frica sa fac o colonoscopie normalasadnu mi-a recomandat nimeni Colonoscopia sunt eu speriat ca am ceva la colon.Intrebarea mea era cum eu am făcut un CT abdominal acum 2 luni, pot face o colonoscopie virtuală, sa nu m-a radiez așa de mult in puțin timp?

| CuriousStuff a răspuns (pentru Alexb89):

Recomandarea mea e daca tot vrei sa faci ceva fa o colonoscopie clasica. In caz ca tu chiar ai avea o problema, pe CT nu o sa se poata spune ce e, si tot o sa trebuiasca sa faci si o colonoscopie clasica sa se vada daca e vorba de cancer sau ceva benign sau ce e acolo...
De iradiat te iradiezi la fel, asta nu e o problema, nu cu aparatura din ziua de azi. Poti sa faci si cateva pe luna daca vrei, nu o sa patesti nimic. E recomandat sa nu, dar nici nu se moare de la asta si riscurile si cantitatea de radiatii e foarte mica oricum, mai ales la CT, daca trebuia sa faci radiografii sau radioscopii era altceva.

| Alexb89 explică (pentru CuriousStuff):

OK merci și numai bine.

| ancaflorian a răspuns:

Va referiți la colonoscopie cu pastila endoscopica?

| Alexb89 explică (pentru ancaflorian):

Nuu,la Colonoscopie virtuală!