| clin a întrebat:

As vrea sa va prezentati opinia despre necesitatea practicarii unui sport!
Raspunsul cel mai bun primeste funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Raniia a răspuns:

Daca efectuam regulat activitati fizice este mai putin probabil sa dezvoltam o serie de boli:boli cardiace, diabet zaharat tip 2, cancer de san,osteoporoza si obezitate. Exercitiul fizic de baza este acea activitate care duce la cresterea frecventei cardiace(pulsului),ne incalzeste,ne creste frecventa respiratorie si ne face sa transpiram moderat,cum ar fi :mersul energic pe jos,alergarea,inotul,ciclismul, dansul, tenisul. Activitatea fizica ajuta la scaderea stresului psihic si duce la bunastarea psihica si cresterea stimei de sine.Este benefica pentru reducerea anxietatii si a depresiei si te ajuta sa dormi mai bine.De retinut:activitatea fizica regulata nu este benefica doar pentru tineri sau sportivi.Niciodata nu este prea tarziu sa incepi un program regulat de activitati fizice si sa obti beneficii privind starea de sanatate, indiferent de varsta pe care o avem.

| alexralu34 a răspuns:

Este bine sa practici cate un sport, e sanatos si iti ocupi timpul