| hope2destiny a întrebat:

Ce parere aveti despre necesitatea practicarii unui sport? Credeti ca e util/inutil in vreun fel?

13 răspunsuri:
| TheLastDancer15 a răspuns:

Normal ca e bine!

| radwoo24 a răspuns:

Normal ca e util. Te dezvolti mai bine.

| BCosmin14 a răspuns:

Este foarte util decat sa stai cu ochi in calculator incontinu...mai bine faci un sport de cateva ori pe saptamana. de ex. eu am facut 3 ani fotbal, 3 inot, si acum de o saptamana m-am apucat de handbal. Eu iti recomant inotul te dezvolta f. bine! Dar vezi sa-ti placa acel sport.Eu de aceea m-am lasat de inot (adica sa te duci ca vrei tu nu ca iti spun parintii)

| CrIsSLoveCristi a răspuns:

E foarte util.pentru ca e sanatos.si in plus poti sa iti mentii silueta.sau sa slabesti

funda?

| AaaMoods a răspuns:

Da! Este de ecemplu eu fac voley,dar verisoara mea nu practica nici un sport si sa stii ca se vede diferenta! Ea nu poate face mai nimic! nu pentru ca e fata dar cu ajutorul sportului CRESTI IN INALTIME, ITI MENTZII CORPUL SANATOS, iar cu ajutorul exercitiului fizica la 60 de ani o sa fi cal la 40!

| dani_6587 a răspuns:

Iata ce poate face exercitiul fizic pentru sanatatea noastra:

1. Îmbunatateste sanatatea inimii
2. Reduce riscul de a muri prematur din cauza bolilor de inima
3. Ajuta inima si sistemul cardio-vascular sa functioneze mai eficient
4. Descreste simptomele anginei si infarctului
5. Reduce factorii de risc de a face boli de inima
6. Reduce riscul de a face diabet sau a avea probleme cu tensiunea
7. Îmbunatateste toleranta la zahar a sângelui daca ai diabet si riscul de a face diabet
8. Ajuta la controlarea tensiunii
9. Îmbunatateste lipidele din sânge, mai ales regleaza nivelul colesterolului
10. Ajuta în încercarea de a te lasa de fumat.
11. Îndeparteaza stratul de grasime, slabeste si tine sub control greutatea
12. Reduce riscul de a face cancer de col
13. Te ajuta ca la batrânete sa fii mai puternic si sa ai control mai mare asupra corpului
14. Îmbunatateste forta si starea de bine
15. Ajuta la mentinerea sanatatii muschilor, oaselor si încheieturilor
16. Creste abilitatea de a face activitatile zilnice fara sa te simti obosit
17. Îmbunatateste flexibilitatea, coordonarea si echilibrul
18. Mentine tonusul muscular, îmbunatateste postura, reduce riscul de a-ti fractura oasele
19. Creste speranta de viata în medie cu trei ani
20. Reduce starea de anxietate si depresie
21. Îmbunatateste starea de bine si te ajuta sa te simti bine cu propria persoana

| vlad9gabriel a răspuns:

Este foarte util, eu practic sport de mic si acum am 14 ani si un corp de 20winking

| anonimul a răspuns:

Sportul este foarte bun, in special in perioada adolescentei deoarece sustine dezoltarea corpului, care este foarte imp la aceasta varsta

| babydolldeea a răspuns:

Este foarte util sa practici un sport ca sa nu ajungi ca mine la 18 ani cu 1.50 inaltimea laughing este bun si pentru sanatate este bun ca acolo unde vei practica sportul vei intalni alte persoane si poate iti vei face prieteni noi, este bun ca te vei mentine in forma ( eu abia daca pot sa fac 10 abdomene de buna voie laughing plus ca daca fac vreo 10 genoflexiuni a2a zi am febra musculara la picioare laughing )

| Ovidiu299 a răspuns:

Eu nu am facut sport in viata mea si nu am gram de grasiume pe mine. Chiar daca nu am facut sport eu nu m-am jngrasat, asa cum toata lumea crede, ca daca nu faci miscare te ingrasi. Dar este bine sa faci miscare pentru ca te mai dezmortesti. Plus ca uneori simti nevoia sa faci miscare. Azi stai, maine stai dar poimaine tot dai o tura cu bicicleta ori alergi putin.

| DestinyDD a răspuns:

Este cel mai sanatos mod de pierdere a caloriilor, de a slabi daca este practicat in mod frecvent si chiar pentru relaxare. Daca nu ai mai practicat niciun fel pana acum atunci te sfatuiesc sa incepi cu jogging-ul.

| stefickutssa a răspuns:

Da pai este f util daca vrei sa slbesti si mai ales sa iti mentii sanatatea

| Ditzy a răspuns:

Mie mi se pare util,deoarece astfel cand faci ceva mai "greu" a doua zi nu o sa te trezesti cu dureri de musculatura, asa cum faceam eu inainte sa incep dansul sportiv, dar dupa cateva saptamani nu mai ai deloc dureri si chiar daca e greu e frumoshappyFacem si dans modern pentru concursuri si coregrafiile sunt superbehappy