| printesa00 a întrebat:

as vrea sa zic ca imi chioraie matele de 2 sau 3 saptamani si nu stiu ce sa fac.Cand eram mai mica nu mi s-a intamplat.Am incercat sa ma hidratez cu apa,dar degeaba. Spuneti-mi repede,nu e grav,nu? Nu vreau la spital! Si nu toata ziua pana seara imi face asa, doar cand vrea.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| aveadrianus2 a răspuns:

Buna,
Esti balonata, flatulenta se numeste.Mergi la medicul de familie sa iti dea o reteta sau intreaba un FARMACIST de medicamente pentru flatulenta.E bine totusi sa mergi la medicul de familie.
O zi buna!

| printesa00 explică (pentru aveadrianus2):

Cum asa?

| printesa00 explică (pentru aveadrianus2):

Mersi.O sa ma duc joi la farmacie.O zi buna si tie!

| pietrean a răspuns (pentru aveadrianus2):

Ai dat un raspuns gresit!
FLATULENTA este cu totul altceva!
Citeste raspunsul meu, sau cauta pe GOOGLE.

| printesa00 explică (pentru pietrean):

Te rog frumos sa nu fie ceva grav, nu se face in operatie sau ceva da?

| pietrean a răspuns (pentru printesa00):

Ce sa inteleg, din ce ai postat? Nu inteleg nimic!

| printesa00 explică (pentru pietrean):

Imi chioraie matele de 2 saptamani

| pietrean a răspuns (pentru printesa00):

Citeste inca o data, raspunsul meu din 4 martie.
Detalii, poti gasi destule pe GOOGLE!

| printesa00 explică (pentru pietrean):

Nu imi merge google, eu sunt pe yahoo.

| printesa00 explică (pentru pietrean):

Dar este ceva grav? Trebuie sa ma duc sa ma interneze?

| pietrean a răspuns (pentru printesa00):

Ai citit bine ce am scris? Intai mananca sanatos,mesteca mancarea foarte bine,fara stres,certuri,privit la tv,citit carti,hidrateaza-te cat trebuie(dar dupa ce mananci,ca sa aiba stomacul ce "mesteca"). Unele alimente,pot creea gaze(fasolea uscata,verde,varza, brocolli, fructele, care fermenteaza), dar se pot elimina prin flatulenta.
Cum adica nu-ti merge Google?

| printesa00 explică (pentru pietrean):

Nu-mi merge. Zice asa:Cannot connect to the real www.google.com

| printesa00 explică (pentru pietrean):

Si ti-am mai zis:Trebuie sa ma duc sa ma interneze?

| pietrean a răspuns (pentru printesa00):

"Si ti-am mai zis". O formula total nepoliticoasa! Deci....intai invata sa te adresezi in mod politicos!
Mergi la medicul de familie, impreuna cu parintii si vorbeste cu el.

| pietrean a răspuns (pentru aveadrianus2):

Vezi raspunsul meu!

| printesa00 explică (pentru pietrean):

Am mers
Dar nu este ca tine, am colonul iritabil adica flarulenta.

| pietrean a răspuns (pentru printesa00):

Se vede ca esti un copil nepriceput! Dar nici nu incerci sa mai inveti cate ceva.
FLATULENTA( si nu flarulenta), se produce din cauza colonului iritabil.Gura,esofag,stomac,intestin subtire, intestin gros, colon, anus.

| printesa00 explică (pentru printesa00):

Flatulenta na

| printesa00 explică (pentru pietrean):

Pai da si eu am colonul iritabil ca am mers la doctor si asa mi-a spus.

| pietrean a răspuns (pentru printesa00):

Mai fatuca,incep sa nu mai am rabdare sa-ti tot explic:una este "BOALA" si alta "EFECTUL".

Suferi de COLON IRITABIL, asa cum ti-a spus medicul(asta este o boala), iar cand iti "chioraie matele", adica se produc gaze( din cauza bolii), ce se elimina prin vanturi(flatulenta).
AI PRICEPUT?

29 răspunsuri:
| stlucian a răspuns:

Lasa hidratarea excesiva!

Cum crezi ca o sa rezisti la o excursie sa zicem de doua zile cand tu cari NUMAI APA pentru 2-4 persoane!

Hidratarea cu "minim 2 l apa pe zi "e o porcarie!

Fiecare organism in parte stie singur cand " e sete"!

In functie de ambientul/soare/sala/sauna/efort nu cred ca e necesar un surplus de apa pentru organism!

Apa se gaseste si in fructe/legume atunci de ce sa MAI SI BEI APA CA "BROSCOI"!

O MANCARE CONSISTENTA gen spanac pentru inceput apoi pilaf/pui si niste branzeturi (cas/urda/smantana)ar fi binevenite.

| pietrean a răspuns:

FLATULENTA:eliberarea unui amestec de gaze produs de bacterii,care traiesc in tractul gastrointestinal. Flatusul(partul,basina, vantul)este eliberat sub prsiune prin anus, insotit uneori de miros urat si zgomot.
Zgomotele pe care le auzi in "mate", se aud din caua gazelor si sucurile gastrice, ce se revarsa in stomac.Sunetele pe care incepe sa le emita stomacul, apar
cand te incearca senzatia de foame, atunci cand peretii sai incep sa "execute"miscarile necesare amestecarii si digerarii hranei,care hrana de fapt, nu exista!
poate fi de vina o gastrita,colicistul ce elimina bila,sedentarismul, stresul, factorii ereditari, etc.
Ai dat o funda, unui raspuns gresit!

| aveadrianus2 a răspuns (pentru pietrean):

Buna ziua,
Aveti dreptate. Miscarile peristaltice produc CHIORLAIALA.Repet mergi la medicul de familie.

| printesa00 explică (pentru aveadrianus2):

Am mers si ai avut dreptate cu flatulenta

| pietrean a răspuns (pentru aveadrianus2):

Cred ca nu EU, trebuie sa merg la medic, ci printesa00.Mai mult, ca sa o lamureasca, care este diferenta dintre boala si efecte.Ca tare mai este incapatanata(sau nestiutoare, ca sa ma exprim politicos).
O zi buna!

| pietrean a răspuns (pentru printesa00):

Tu chiar nu stii sa citesti? Nu vezi ca si omul(aveadrianus2) si-a recunoscut greseala? Macar el are bunul simt, sa-si recunoasca greselile.Ia si tu exemplu de la el! Sau macar vorbeste politicos, daca tot imi pierd timpul sa te lamuresc!

| Adinutzaa_Ady_1997 a răspuns:

Trebuie sa mananci ceva foarte sanatos..mar.salata ceva happy

Funda?

| pietrean a răspuns (pentru Adinutzaa_Ady_1997):

Trebuie sa manance ceva consistent,mai bine zis,ceva sanatosc, cate putin si mai des, care nu provoaca gaze, care nu fermenteaza.
A apreciat gresit raspunsul, ca fiind unul corect.
Flatulenta este cu totul altceva!