| DulceataDeCapsuni a întrebat:

Aseara am pus usturoi pe un cos (am auzit pe Youtube ca cica daca pui usturoi pe cos scade) intr-adevar mi-a scazut cosul, dar am lasat usturoiul sa activeze peste noapte, iar dimineata cand m-am trezit si l-am dat jos am o pata rosie si o basica foarte mare si cum pun mana pe basica iese ceva uleios, dar basica nu se sparge sau ceva gen, deci pun mana pe ia si iese ceva uleios
(ca si cum s-ar sparge) dar basica dupa cateva minute se intareste la loc, ce pot sa fac ca sa scap de pata rosie si de basica?

Multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Alicezzz a răspuns:

Nimic... te speli cu apa calduta, dezinfectezi zona si o cureti cu ceva moale, o lasi sa se usuce. Usturoiul este antiseptic, dar multi nici acum nu a'ti inteles ca in cazul acneei trebuie tratatå cauza, nu suprafata. Si ca sa tratezi suprafata inseamna mers la doctor facut niste teste hormonale si microbiene plus tratament.
Bafta!