| ase919 a întrebat:

Salut
M am uitat ieri pe internet cum pot scapa de alunițe și am gasit metoda cu usturoiul, trebuia sa pisez niste usturoi, sa dau alunița cu puțin ulei și sa pun usturoi pe ea și să astept peste noapte, a 2 a zi dimineața mi-a ars pielea din jurul aluniței și s-a format o flictena(băsica cu apa) dar s-a spart, acum toata pielea e roșie, ce sa fac? Se v a trata rana de la sine?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Asa se intampla cand crezi toate prostiile de pe internet. Daca te-ar fi sfatuit mama sau bunica, ai fi zis ca sunt batrani si nu stiu.

| Simpatic a răspuns:

Eu nu stiu ce sa iti zic sa faci dar stiu ce sa iti zic sa nu faci si anume sa numai te iei dupa toate miturile prostiile de pe internet, aceste babisme din mediul virtual
Mai era si duma aia cu pasta de dinti pusa pe cosuri si cate si mai cate
Cand aveti ceva mergeti la medic nu apelati la vracii de pe net!

| Wr3nch a răspuns:

Sa mergi la dermatolog sa vezi ce ai stricat si ce se poate face.

| Lioana a răspuns:

Dezinfecteaza rana cu spirt si da cu crema de galbenele.
Altadata nu-ti mai trata acasa alunitele. Mergi la dermatolog si te rezolva rapid.

| Brizbriz a răspuns:

Felicitari, pari alergica la usturoi...
oricum alunitele se scot NUMAI la chirurg plastician, nu cu, ghicitoarea Mafalda, usturoi, descantece, etc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mergi la doctor, nu e de glumit cu asa ceva, poți face cancer de piele. Nu tot ce zboară se mananca

| Antopuff a răspuns:

Nu se tratează de la sine. Mergi la medic ca o sa se infecteze. Pana atunci curata zona cu apa, sapun sau alcool sanitar si nu te mai lua după remedii naturiste ca sunt balarii