| ElectricChapel a întrebat:

Aseara cand am ajuns acasa, m-a intepat o albina sau un viespe in ureche (in lob)... problema e ca nu mi-a trecut nici dupa 24 de ore. Urechea este rosie si calda; e normal? Am frecat cu sare sa iasa acul, dar inca nu a trecut "rana". Nu ma doare de cand atunci cand apas, insa urechea mea e rosie si calda. Nu m-a mai ciupit niciun viespe pana acum si nu stiu daca este normal sa dureze atat de mult vindecarea "de la sine"

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| IngerasIngeras2013 a răspuns:

La mine nu e an sa nu fiu intepata de albina sau viespe! Acuma depinde si de organismul fiecarui om, dar si de fiecare intepatura in parte! Unele intepaturi mi-au trecut in cateva ore altele au stat unflate si m-au durut si o saptamana..acuma e decizia ta daca te duci sau nu la doctor! Parerea mea e ca o sa-ti treaca in vreo 4-5 zile, dar nu te ingrijora nu poti pati nimic grav de la o singura intepatura!

6 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Stai linistit ca nu e absolut nimic grav. Daca aveai alergie se agrava situatia si iti apareau simptome dupa 30 min. Unii oameni pot sa faca soc anafilactic si sa moara de la o simpla intepatura de albina...tie o sa-ti dispara in cateva ore orice urma de intepatura, e normal sa fie zona rosie.
Cate din astea nu am patit si eu...

PS:sa stii ca albinele nu sunt asa rele laughing stii ce zic

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Daca te simti rau mergi la medic de urgenta, nu sta asa.
Te pup!

| NeymarJr11 a răspuns:

Du-te la doctor, se agraveaza, nu sta degeaba du-te acum la urgente daca e deschis sau maine la prima ora la doctoru de familie!

| Piratul10 a răspuns:

Daca te simți rău si ea(rana e tot mai rea) ar trebuie sa consulti neaparat un medic.

| Kristinx7 a răspuns:

Si eu am avut odata problema aceasta, insa pe mine ma intepase in picior, de abia puteam sa umblu pe el ma durea ingrozitor si imi era si umflat si eu m-am mirat ca mi-a trecut numai dupa vreo 3-4 zile, deci s-ar putea sa dureze si la tine la fel, dar cel mai sigur du-te la un medic...big grin Funda?!

| Kyra18 a răspuns:

Poti sa pui o felie subtire de ceapa merge bine crede-ma dar stai 1-3minute