| lidutzu a întrebat:

ieri m-a intepat o viespe pe ureche(exterior). am frecat cu sare si otet, s-a umflat un pic si mi-am revenit. dar seara a inceput iar sa se umfle iar azi am o ureche de marimea mouse-uluilaughingcrying am dat si cu rosie, alifie chinezeasa si tot nimic. vre un sfat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| BGDs a răspuns:

Daca nu ai posibilitatea sa te duci la doctor, du-te la farmacie si cumpara-ti Claritine (este antialergic), ia cate pastile scrie acolo si tine-ti gheata pe ureche. Daca zici ca a trecut o seara si s-a umflat iar (si ai putut ajunge la calculator sa intri pe TPU tongue ) sunt sanse mici sa faci o reactie alergica grava (soc anafilactic) si sa mori happy. In principiu cand intri in soc anafilactic iti scade tensiunea multwinking

6 răspunsuri:
| Diiiia a răspuns:

Buna lidutzu eu te sfatuiesc sa te duci urgent la doctor s-ar putea sa ai alergie du-te repede sa nu se faca mai grav asa a patit si mama a lasat si sa facut asa ca du-te repede

| NiceBrownEyes a răspuns:

Trebuie sa mergi la doctor cat mai repede.sar putea sa fi alergic.sau nu stiu.dar cu siguranta te vei face bine dupa o vizita la doctor...

| iricool1996 a răspuns:

Cumpara de la farmacie, nu stiu cum se numeste dar incepe cu a si are o albina desenata pe el, un produs special.Dar intai mergi la un medic specialist.O viespe poate omori un om(nu glumesc).

| Annye18 a răspuns:

Cel mai bun sfat e sa mergi si sa ceri parerea medicului.

| lidutzu explică:

Mentionez ca ma si mananca foarte tare, ma scarpinca un nebun

| gabitzuMAT a răspuns:

Asa a patit fratele meu dar la fata
s-a dus la spital si l-au internat de urgenta in perfuzii du-te la medic poti sa surzesti