| Radu_Ionut_1993 a întrebat:

Bună TPU, astăzi am fost și am scos o măsea cariată, dureroasă (fără infecție), întrebarile sunt, cheagul de sânge se vede la ochiul liber? Dacă se vede ce culoare are? Voi ați avut complicați după ce ați scos o măsea?
Și voi cât timp ați avut sângerări?
Ce culoare ați avut la locul respectiv(înăuntru)?
Eu am acum sângerări ușoare, care din câte văd se reduc cu timpul
Nu am dureri, nu am nicio o umflatura
Mulțumesc de răspunsuri, și scuze de așa multe întrebări

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| dolceromania a răspuns:

Da uneori se vede cu ochiul liber, dar nu trebuie atinsa cu limba zona accea, trebuie lasat ghegul de sange acolo, daca sangerezi poate a ramas ceva acolo, o bucatica mica de zmalt sau din masea, sau esti cu probleme la gaugularea sangelui!

| celestez a răspuns:

Daca apare nu e ok. Acum, a ost extrasa de tot sau doar umblat la nerv? daca doar s-a umblat la nerv nu ar trebui sa apara nimic. Daca a fost scoasa cu totul, medicul ar fi trebuit sa prescrie antibiotic, pentru a nu aparea infectie. Problemele sunt diferite de la un om la altul, cel mai bine daca apare un cheag ar trebuit intrebat tot medicul ce este de facut.