| m1a3 a întrebat:

happy
astazi cand m-am trezit, am observat ca ma doare jumatatea dreapta a maxilarului superior. Am zis ca probabil e din cauza aparatului de contentie si ca o sa-mi treaca dupa cateva minute, insa nu asa s-a intamplat. Mai mult, m-a luat si durerea de cap: mai exact in zona tamplei drepte.
sa fie oare o masea de minte?:-s
si daca nu e asta, ce ar putea fi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Poate fi o masea de minte, dar mai degraba pare o nevralgie, adica o durere determinata de iritarea unui nerv, de obicei din cauza curentului

| m1a3 explică (pentru Brigaela):

Pai si cum se manifesta mai exact o nevralgie? ...pentru ca am uitat sa mentionez ca am momente cand ma mai lasa durerea de cap, insa continua acea senzatie a maxilarului

| Brigaela a răspuns (pentru m1a3):

Nevralgia este o durere suparatoare, oarecum pulsatila care afecteaza traiectul unui nerv. De exemplu, nevralgia de trigemen da dureri in jumatate de fata si partea laterala a capului, cu maximul in maxilar (unii spun ca ii dor toti dintii de pe o parte). e o durere de lunga durata (zile), extrem de chinuitoare, care se amelioreaza partial la caldura locala.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Consultă medicul, poate fi orice.
Pa, pa.

| m1a3 explică (pentru Legiuitoarea):

Da stiu asta
dar nu pot sa merg de exemplu acum la medic
acum vreau doar niste pareri...ce cred altii ca ar putea fi

| Empathizer a răspuns:

Sunt mai multe posibilitati, dar in toate cazurile un tratament antiinflamator ajuta, pana cand poti merge la medic. Cel mai probabil ai o nevralgie dentara sau o sinuzita maxilara.
Daca esti la varsta maselei de minte, poti lua Diclofenac de 50 mg, cate 2 cp/zi, sau Nurofen forte, cate 3 cp/zi. Si mergi maine la medic.