| david1232 a întrebat:

Buna TPU! Astazi la scoala mi-am rupt foarte foarte putin o alunita de pe mana stanga si a curs foarte putin sange.
Este grav? Nu e prima care o rup foarte putin.
Precizez ca am 14 ani!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| dullcat a răspuns:

Buna.Deocamdata stai linistit.Treaba ta e sa tii alunitele sub observatie, sa tii cumva o evidenta lunara (preferabil sa le faci poze, cu un obiect mic langa, sa iti dai seama de dimensiune, daca se mareste sau nu).In momentul actual asteapta pana cand se vindeca alunita.

Grav e abia in stadiul in care aceasta isi schimba culoarea (devenind neuniforma), isi schimba textura, forma (devine asimetrica, marginile nu mai sunt delimitate clar), plus dimensiunea, asa cum am spus anterior.

Citeste aici pentru a intelege mai bine: https://phoenix-hospital.ro/......a-probleme

https://drleventercentre.com/alunite-cancerigene-cum-le-depistam-la-timp/

https://www.medlife.ro/......cancerigen

2 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Incearca sa nu mai faci asta pe viitor. Unele sun cancerigene.

| Violleta2022 a răspuns:

Alunitele sunt cancerigene, de aceea NU se ating si nu se rup niciodata, fiindca se pot transforma in cancer.