| Afgshhakakl a întrebat:

Azi am tras prima tigara. Dar nu stiu care e diferenta dintre prima tigara trasa pe gat si prima tigara trasa in plaman.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AdrianBica a răspuns:

Hai sa iti spun care ii senzatia: Imagineaza-ti ca stai afara la -15 grade sa zicem: cand respiri se vad aburi. Aceeasi treaba ii si cu tigara, numa ca ii fum. Ca tragi in piep, ca tragi in gura, in gat... se vede la fel si ii aceeasi senzatie, doar ca are un gust amar. Binenteles, ca, daca devii dependent de tutun o sa ti se para mai misto deoarece ai cazut deja in viciu, DAR nu-i nici o diferenta.

5 răspunsuri:
| Felix65 a răspuns:

Opreste-te pana mai poti! Stii ce greu se moare de cancer pulmonar!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Diferenţa nu este una mare.Nicotina ajunge în sânge, creier şi probabil va deveni un drog.Astfel,după prima ţigară, îţi vei crea singură senzaţia de relaxare şi creierul va cere următoarea ţigară.

| AdrianBica a răspuns:

Daca fumezi ajungi asa:
- o sa ai flegma in gat tot timpul;
- o sa dormi mai greu ca o sa ai nasul infundat tot timpul;
- o sa iti miroase tot timpul mainile si hainele si transpiratia a tigari;
- o sa obosesti foarte rapid;
- daca incerci sa te lasi o sa te doara capul, mainile, o sa-ti fie rau...;
- daca fumezi ori sclabesti ca o scandura ori te ingrasi ca dr*cu;
Si consecintele continua. Iti dau un sfat: fugi de "prietenii" care te prostesc sa fumezi, deoarece, poate ti se par misto la inceput, ca is uniti, ca au o gasca faina. Dar dupa ce intri in gasca lor observi cat sunt de singuri si de neputiinciosi!

| anonim_4396 a răspuns (pentru AdrianBica):

De fapt, dacă te laşi de fumat nu vei avea dureri fizice şi nici nu vei slăbi sau îngrăşa. Înainte de un răspuns de genul, interesează-te. Recomand cartea "În sfârşit nefumător" de Allen Carr.

| AdrianBica a răspuns:

Vorbesc din proprie experienta. Tigara nu contine doar nicotina, ci contine peste 80 de substante daunatoare pe langa nicotina.
Nu zic, organismele reactioneaza diferit; dar poate reactiona mai usor sau mai greu. Dar in orice caz nu are nici un avantaj! Stiu ce vorbesc aici!