| ionut1134 a întrebat:

Sall all! Azi am fost cu 2 prieteni( 12 si 16 ani) si unul dintre ei a cumparat 2 tigara sa fumam una (eu cu cel de 12 din curiozitate) si una el singur si dupa ce am terminat tigara (am tras aproape cel mai mult) simteam ca mai vreau si nu stiu dc mai vreau sa trag si apoi peste o ora am mai tras (un sfert de tigara) si parca simt nevoia sa mai trag

P. S. este prima data (am mai tras odata doar odata din tigara) si acum am tras cel mai mult credeti ca poate deveni dependenta din aproximativ o tigara fumata? puppy dog eyes

Răspuns Câştigător
| BluishAngel a răspuns:

Pai daca ai "simptomul" asta adica dorinta de a mai trage, s-ar putea sa fie chiar dependenta. Ti-am spus, depinde de felul fiecaruia.Chiar daca asta este, nu te speria.Gandeste-te ca esti puternic si ca tu te poti controla, nu tigarile pe tine.Pastreaza-ti calmul si gandeste rational. Tigarile nu vin singure la tine, tu "mergi" la ele.Asa ca, controleaza-te.Multi oameni, dupa multi ani de fumat, au putut sa se lase si ei chiar au fumat mult, dar au avut vointa si au putut. Dar tu esti abia "la inceput" asa ca poti.Gandeste-te numai la consecintele asupra sanatatii. Abtine-te si tine la sanatatea ta.Este o varsta foarte periculoasa si nu trebuie sa te mai lasi influentat.Stiu cum e, si eu sunt adolescenta.Asa ca fii tare. tongue

4 răspunsuri:
| BluishAngel a răspuns:

...Hm,s-ar putea sa fie. Unii pot sa fumeze din cand in cand si sa nu fie dependenti iar unii, de exemplu ca si tine, pot sa fie de prima data.Depinde de felul fiecaruia.Nu vreau sa iti tin predici, dar trebuia sa te gandesti la asta inainte, si sa iti dai seama ca nu asta te face cool si la moda. Spre binele tau, sper sa nu fie dependenta.

| ionut1134 explică (pentru BluishAngel):

Dar nu stiu dc simt nevoia sa mai trag (prietenul meu care a luat tigarile a devenit dependent din 2-3 tigari si ma tem sa nu devin si eu)

| ionut1134 explică (pentru BluishAngel):

Mai am pana la adolescenta dar sunt pe aproape deja incep tentatile printre care sunt si tigarile

| BluishAngel a răspuns (pentru ionut1134):

Stiu, tentatiile sunt multe, dar trebuie sa rezisti happy. Daca nu te stapanesti tu si nu ai tu incredere in tine, cum sa te astepti de la ceilalti care, multi dintre ei, iti vor poate raul.Asa ca alege-ti cu grija prietenii.happyNumai bine big grintongue

| BluishAngel a răspuns (pentru ionut1134):

Pai daca ai "simptomul" asta adica dorinta de a mai trage, s-ar putea sa fie chiar dependenta. Ti-am spus, depinde de felul fiecaruia.Chiar daca asta este, nu te speria.Gandeste-te ca esti puternic si ca tu te poti controla, nu tigarile pe tine.Pastreaza-ti calmul si gandeste rational. Tigarile nu vin singure la tine, tu "mergi" la ele.Asa ca, controleaza-te.Multi oameni, dupa multi ani de fumat, au putut sa se lase si ei chiar au fumat mult, dar au avut vointa si au putut. Dar tu esti abia "la inceput" asa ca poti.Gandeste-te numai la consecintele asupra sanatatii. Abtine-te si tine la sanatatea ta.Este o varsta foarte periculoasa si nu trebuie sa te mai lasi influentat.Stiu cum e, si eu sunt adolescenta.Asa ca fii tare. tongue