| Emma24dsxd a întrebat:

Buna tpu.Azi de dimineata in timp ce imi beam cafeaua linistita dintr-o data a inceput casa sa se invarta. Am inchis ochii si am stat putin cu capul pe perna.Nu stiu de la ce poate fi, m-am gandit ca este o cadere de calciu asa ca am luat calcidin dizolvat cu apa.Chestia e ca in continuare am o ameteala in cap si imi vine sa vomit din cand in cand si nu pot. Nu am putut face nimic astazi si starea asta ma ingrijoreaza

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
15 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Mergi urgent la medic sa ti faci analize, stînd pe TPU nu vei gasi diagnostic.

| Violleta2022 a răspuns:

Posibil o cadere glicemica, fiindca nu ai mancat nimic.
Mananca intai mic dejun si apoi bea cafeaua.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Starea de amețeală poate avea multe cauze, o sincopă cardiacă, un atac cerebral, o afecțiune a urechii. Să iei calciu doar că te gândești tu așa, este greșeală.

| Emma24dsxd explică (pentru sadrian46):

Un alt lucru ciudat este ca in acea zi si apropiati de ai mei..vecini au avut stari de ameteala ca si mine, a venit vorba ca ar fi ceva in aer ..nustiu daca e posibil

| sadrian46 a răspuns (pentru Emma24dsxd):

Câți au avut? Cine? Unde în aer, în ce localitate?

| anonim_4396 a răspuns (pentru sadrian46):

M-as abtine sa spun ca este "o greseala" faptul ca luat un calciu. Spre exemplu, daca suspecta o hipocalcemie, o rezolva foarte usor si elegant cu acel calciu dizolvat. Chiar daca nu a fost asa, nu poti spune ca a gresit eliminand aceasta posibilitate, nu e ca si cum si-a pus viata in pericol luand un Calcidin... sa fim seriosi.

Referitor la intrebarea initiala, e foarte vag ce ai descris... fara suparare. Pot fi atat de multe cauze incat am scrie pana dimineata la ele... Daca a fost un episod izolat si s-a remis de la sine, il poti neglija. Daca se repeta, iti recomand sa incepi cu o vizita la mf-ul tau pentru o serie de analize uzuale.
Incearca sa traiesti echilibrat folosind regula "celor 3 de 8" (8 de somn, 8 de munca, 8 pentru tine)... si fii cu bagare de seama pe viitor daca mai apar astfel de "senzatii" happy

| sabin89 a răspuns:

Poate fi şi de la lipsa de somn. Deci, odihneşte-te. O altă sugestie: Încearcă să faci o pauză de la cafea, să nu bei măcar câteva zile.

| Emma24dsxd explică (pentru sabin89):

Cafea nuprea beau mereu in schimb beau multa cola

| gabicoo a răspuns:

Fă-ți niste analize, mergi la medic să-ți ia o tensiune, dormi mai mult și renunță la cafea!

| Nirvanaaa a răspuns:

Te stii cu anemie, hipotensiune?

| Vântulalb a răspuns:

M-am gandit imediat ca ti-a crescut tensiunea de la cafea. Dar daca ai si greata, e cazul sa mergi la medic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu prea sunt medici pe aici pe TPU. Cred ca nimeni nu ar putea oferi o parere valida.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca ai probleme cu tensiunea, ori e prea mica, ori prea mare. Mergi la un cardiolog și spune-i de problema respectiva

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna, frumusețe.
Ai mai avut episoade de genul?
Poate sa fie o urcare sau coborare brusca a tensiunii arteriale sau a glicemiei.

Daca ai vreun tensiometru sau glucometru in casa verfica-ti tensiunea si glicemia acum sau cand mai ai vreun episod de genul.

| Emma24dsxd explică (pentru anonim_4396):

Din cate stiu nu am mai patit asa si nu inteleg de la ce