| doareustreet a întrebat:

Buna TPU azi dimineata cum m-am trezit am avut o durere de stomac dupa care am vomitat un lichid transparent vascos apoi galben verzui foarte amar. ce este si de la ce?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AnaMtpu a răspuns:

Bila

1) lichid galben-verzui, amar, care este secretat de ficat si contribuie la digestia grasimilor - fiere. Bila, de culoare galben-verzuie si cu gust amar, contine apa, electroliti (substante atlate in solutie in apa sub forma de ioni), un pigment, bilirubina, care rezulta din descompunerea hemoglobinei, si din saruri biliare care, emulsionand grasimile (fragmentandu-le in picaturi microscopice), joaca un rol indispensabil in digerarea lor de catre intestin. Secretia biliara variaza la adult de la 0, 5 la 1 litru pe zi. Ea este permanenta, dar se amplifica in momentul mesei.
2) Vezicula in care se depoziteaza acest lichid - fiere.
Simptomatologia sugereaza o afectiune biliara.
Este recomandat sa consulti medicul internist pentru evaluare ( analize de laborator, ecografie abdominala, etc).
Multa sanatate si sarbatori fericite!

1 răspuns:
| KodrutZ a răspuns:

Fierea. Ai mincat "cum se cuvine" zilele astea, nu?