| LarisaChe07 a întrebat:

Aseara am baut 700ml de vodka. Am vomitat sange cu mancare toata noaptea si acum 2 ore am vomitat bilă (un lichid galben, uleios si foarte amar). Ce poate fi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
22 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Intrebarile tale imi par suspecte, intr-o rafuiala ai reusit sa bati cu usurinta un barbat desi tu ai 17 ani si esti fata, ok ai zis ca practici arte martiale
Se face ca sunt fost practicant de box, kempo si alte arte martiale japoneze
Am iesit cu o fata in liceu campioana la Taekwondo, niciodata nu s-a batut cu nimeni pe strada, iar de consumat alcool nu cred ca a facut-o in viata ei.
deci este cel putin dubios ca sportiv fie si amator sa bei pana vomiti!

700 ml de Vodka pentru tine o adolesccenta te-ar fi bagat in coma direct, iti spun sigur

daca intr-adevar ai baut cum zici cel mai indicat este sa apelzi serviciul de urgenta 112 pentru ca in cazul tau este o urgenta

| LarisaChe07 explică (pentru Simpatic):

Stai putin, 700 ml bauti in cateva ore combinat cu suc, nu seaca in juma de ora. Nu stiu daca mai e nevoie sa merg la spital, mi-a trecut greata, doar ca ma pune pe ganduri faptul ca am vomitat bilă si asta nu cred ca e normal.

| Simpatic a răspuns (pentru LarisaChe07):

Ai medic de familie? cu siguranta daca esti eleva ai medic si card de sanatate, nu ar strica sa mergi la un consult!

| LarisaChe07 explică (pentru Simpatic):

Daca n-ar afla parintii ce am facut aseara, m-as duce.

| darrio2007 a răspuns (pentru LarisaChe07):

Cine te-a pus sa bei atata? Eu beau de 30 si ceva de ani, cu masura, si nu am patit ce ai patit tu. Daca o tii tot asa, ai sa te cari repede.

| dullcat a răspuns:

Urgenta care necesita o vizita la spital? Se numeste common sense iar cine nu il are poate muri.Ai grija...

| LarisaChe07 explică (pentru dullcat):

Nu a fost nevoie, mi-a trecut tot cu o tigara happy

| Ghostxs a răspuns (pentru LarisaChe07):

Nu exista asa ceva. Nu trece nimic doar cu o tigara, du-te la spital daca nu vrei sa pleci de pe lumea asta asa devreme.

| johnnny123 a răspuns:

Iar duci lipsă de atenție?

| mODIN a răspuns:

Adica "ce poate fi"? Daca ai baut vodka ca un rus, la ce te asteptai?

| sweetys a răspuns:

Lichidul ala e sucul gastric, cel mai probabil Nu stiu daca ce ai vomitat tu era chiar sange, este posibil sa fie bol alimentar care era in stomac la acel moment.

| LarisaChe07 explică (pentru sweetys):

Sucul gastric este incolor, nu galben.

Nu era bolul alimentar pentru ca nu am mancat 3 sfecle sa vomit rosu/visiniu

| Alexandru1111199 a răspuns (pentru LarisaChe07):

rolling on the floor deci ai tupeu sa bei vodka, sa te bati cu x dar ti-e frica ca te cearta mami si tati? Nu mai ai 12 ani ai 17.

| LarisaChe07 explică (pentru Alexandru1111199):

Nu imi e frica de ei, ca nu ma bat. Doar ca ei nu accepta chestiile astea si n-o sa mai imi dea la fel de multi bani =)

| Alexandru1111199 a răspuns (pentru LarisaChe07):

rolling on the floor aha nu stiu cum e faza asta ca eu nu suportam sa le cer alor mei bani, ca mi se parea ca as arata ca un idiot daca la 17-18 ani mai ceream bani parintilor, deci da. Oricum tu chiar crezi ca ei nu stiu de ce le-ai cerut bani? rolling on the floor adica ai 17 ani wtf, era logic ca le ceri bani pentru haine sau iesit undeva sa bei ceva sa te distrezi, ca doar nu se gandeau ca le ceri1 milion sau 2 ca sa iesi sa-ti cumperi pufuleti.Asa ca.du-te si spune-i ca pana la urma, daca ti se face rau mai rau adica in felul in care ar fi nevoiti sa cheme ambulanta si dupa ar fi mai nasol de tine ca tot ar afla si in plus ar mai cheltui si banii in spital, asa daca afla de la tine ai sanse mai mari sa te ierte genhee hee

| sweetys a răspuns (pentru LarisaChe07):

Poate fi si de la bila, acolo sigur e galben verzui. Cat sange poti vomita, ca doar nu ai facut ulcer de la o bauta.

| LarisaChe07 explică (pentru Alexandru1111199):

Pai ce ai vrea sa fac la 17 ani? Sa ma angajez full-time? Crezi ca am timp sa ma angajez daca in fiecare zi am liceu, antrenamente si sală? Dupa ce termin studiile o sa am timp sa fac bani, pana atunci ma descurc si cu 3000 de lei gratis pe luna.

| LarisaChe07 explică (pentru sweetys):

Nu stiu 100% daca era si verde.

Am vomitat si n-am fost atenta la detalii, n-am bagat de seama culoarea initial. Peste cateva minute m-am intrebat de ce era galben si foarte amar, poate a fost si putin verde, cine stie.

| Dragobeta a răspuns:

Cum ce poate fi? 700 ml devotca. Ma mir ca nu esti aproape moarta in spital.

| LarisaChe07 explică (pentru Dragobeta):

Nu sunt in spital pentru ca am rezistenta la alcool, plus ca mancasem mai gras inainte si am baut cantitatea aia in 2-3 ore, deci nu e foarte mult.

| Dragobeta a răspuns (pentru LarisaChe07):

Ba este mult. Si esti si inconstienta.
In 23 de ore daca ai fi baut, 700 ml de tarie (aproape alcool pur, nu vin, nu bere) este mult si pentru un barbat matur.

| Ghostxs a răspuns:

E clar un semn de alarma stiind ca esti si adolescenta. Cine te-a pus sa bei aproape un litru de vodka? Nici taica meu care are 50 de ani nu bea atat alcool. In legatura cu 'bila' aia pe care ai vomitat-o, du-te la spital, pentru ca daca continui sa consumi alcool din nou si sa ignori s-ar putea sa devina ceva mai grav. Ma mir cum de nu ai intrat in coma, stiind ca ai doar 17 ani.