| cenusel a întrebat:

azi mi-am pus aparat dentar fix, nu ma doare nimic dar chiar de unde incepe aparatul am un capat ascutit care tot ma jeneaza pe interiorul gurii. Ce sa fac, e ceva normar sau pot sa indeopartez acel capat? Mersii...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Ioana241 a răspuns:

O sa te jeneze putin, dar daca tu crezi ca iese sarmulita aceea prea mult, poti ruga medicul ortodont sa o taie cat de mult posibil. Daca acesta nu poate sa o taie mai mult, atunci este o ceara ortodontica speciala ce o poti pune la capatul sarmulitei, ca sa nu iti taie obrazul pe dinauntru. In mod normal, ar fi trebuit sa primesti ceara aceea speciala intr-o cutiuta de la ortodont. Daca nu ai primit-o si daca pana maine nu ai cum sa ii ceri medicului una, eu luam o lumanare din aceea micuta si cilindrica, rupeam un pic de ceara, o topeam intr-o lingurita deasupra aragazului, iar apoi o modelam intre degete si o puneam pe capatul sarmulitei. Se lipeste bine acolo si nu deranjeaza. Nu patesti nimic daca cumva inghiti o bucatica mica de ceara happy

1 răspuns:
| UnBaiat439 a răspuns:

Auzi, sarma aia nu e buna la nimic (din capat) medicul meu imi pune sarma in gura, mi-o fixeaza, si apoi cu un clese mi-o taie pana ce da in stelutele alea. Deci eu cred ca poti sa-i spui. Sau daca nu asteapta un pic pana la urmatorul control fiindca va vedea ca ai obrajii interior "sparti" si ti-o va taia.