| anonim_4396 a întrebat:

Bună TPU, ca copil de 12 ani, 1.65 și 45-46 kg cam câte calorii ard trebui sa mananc pe zi?
Nu trebuie sa imi fac griji în legătură cu greutatea mea având în vedere ca sunt în creștere? Pot sa mănânc orice vreau eu, azi am mâncat foarte consistent.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| anonimg a răspuns:

Aici ai un tabel: http://www.qbebe.ro/......_pe_varste
Daca esti baiat:
-daca esti sedentar ai nevoie de 1800 calorii;
-daca esti activ-moderat ai nevoie de 1800-2200 calorii;
-daca esti o persoana activa, ai nevoie de 2000-2600 calorii.