| anonim_4396 a întrebat:

Cate calorii ar trebui sa mananc zii de zii avand in vedere ca am 40 de kg? niste alimente ca sugestie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| MiryamDeniz a răspuns:

Recomandările nutriţioniștilor variază și în funcţie de ţara de provenienţă. În România, un bărbat se pare că ar avea nevoie de 2.500-3000 de calorii, iar o femeie de 2000-2.500 de calorii pe zi. Băieţii de 9-13 ani (cred că ai în jur de 12 ani) au nevoie în jur de 1.600 calorii, ba chiar mai multe. Depinde și de activitatea ta.

| anonim_4396 explică (pentru MiryamDeniz):

Fac foarte mult sport si am 14 ani numai ca arat a unul de 12 si as vrea sa arat ca si unul de 14...imi poti da exemplu de niste alimente pe care ar trebui sa le mananc zilnic?

| MiryamDeniz a răspuns (pentru anonim_4396):

Trebuie să consumi alimente bogate în proteine, dar mai puțin bogate în carbohidrați și grăsimi.
Laptele este, de departe, cel mai important aliment legat de creșterea în înălțime. El conține o mare cantitate de calciu, dar și de proteine ce asigură refacerea corpului. Fiind ușor digerabil, asimilarea se producere la fel de repede. Doză zilnică recomandată este de 2-3 pahare. Ouăle sunt o sursă naturală perfectă pentru aportul de proteine, implicit și pentru creșterea în înălțime. Partea dificilă a consumului de ouă este faptul că albușul poate fi cosumat în abundență, având 100% proteine, însă gălbenușul trebuie evitat datorită conținutului mare de grăsimi. Pentru a crește în înălțime consumă cât mai multe ouă, chiar și 2 pe zi. Carnea de pui este unul din alimentele care conțin o mare cantitate de proteine. Așadar, ea are o mare influența asupra construirii țesuturilor și a mușchilor. Doza minimă recomandată de carne de pui pe zi este de 100 grame. Carnea de pui conține și o canatitate considerabilă de zinc, minerale care ajută la producerea hormonului creșterii în cantități mai mari. Alte alimente bogate in proteine sunt carnea de vacă, boabele de soia, calciul coral și ovăzul (care previne obezitatea). Pe lângă toate acestea, nu uita de mult sport! Numai bine!