| anonim_4396 a întrebat:

Buna Tpu.Cam cât ar costa la stat o operație pentru îndepărtarea fimozei(am auzit că se numește circumcizie)am 15 ani? Si dacă știți unde pot face asta in Focșani.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Depinzand de gradul fimozei pe care tu il ai, poti avea o mica incizie chirurgicala, nu circumcizie.
Mergi la orice Medic urolog si acesta iti va spune, dupa consult, ce este de facut.
Pentru minori este gratis daca incizia se face la uns pital de stat. Este extrem de usoara, cu anestezie locala, durand 10 min dupa care pleci acasa pe picioarele tale.

| mi25 a răspuns:

Operatia de fimoza este o operatie usoara pe care o poate face orice medic chirurg. Trebuie sa mergi la medicul de familie care sa-ti dea un bilet de trimitere la un astfel de specialist, consultatie gratuita. Daca vrei sa mergi direct la specialist platesti in jur de 150 de lei consultatia. Acesta iti spune daca este nevoie de incizie chirurgicala sau nu. Daca medicul lucreaza la un spital (singurul loc unde se poate face operatia) te interneaza - gratuit daca este spital de stat, cu plata daca este spital privat.
Dar primul lucru este sa ajungi la specialist. Nu te lua dupa tori neofitii in mdicina.

| pashkal a răspuns:

Operatia pentru fimoza si circumcizia sunt 2 treburi diferite. Eu am avut fimoza cand eram mic si inca am mamutu intreg, nu mi-a taiat nimeni nimic. La circumcizie iti taie aia piele de pe capu la dinozaur. Poti sa iti rezolvi problema si fara operatie, incearca sa belesti ratonu putin cate putin, trage in jos de piele pana te doare si nu mai poti, cand ai ajuns in stadiul ala te oprești, iei o pauza si continui cand nu te mai doare. In timp o sa ti se largeasca pielea de pe baros daca faci asta des.Bine acum, nu trage ca dementu pana curge sange ca nu faci nimic asa, intr-adevar o sa te doara si in timp cum se largeste pielea o sa te doara din ce in ce mai putin. Cand nu o sa te mai doara deloc si o poti s-o belesti pana se vede tot capul, adica pana la baza capului atunci gata, ti-ai rezolvat problema.

| mi25 a răspuns (pentru pashkal):

Nu orice fimoza se poate rezolva fara operatie. Asta o poate decide doar un medic specialist.