| ItssLianaIrina a întrebat:

Bună TPU! Cam cat ar costa o pereche de ochelari de vedere? Și dacă puteți să-mi spuneți magazine/branduri accesibile ca preț și cu ochelari rezistenți, buni.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Eu folosesc ochelari cu lentile de plastic, cumparate la taraba in piata, de peste 5 ani. A costat 15 lei si am luat doua (sa am si de rezerva).
Daca ai dioptrii pozitive (intre +0.25 si 3.5 dioptrii) si identice la ambii ochi, atunci este o solutie buna si ieftina.

| Violleta2022 a răspuns:

Depinde de ce model de rame doresti, masura dioptriilor, acoperirea letilelor, tipul de letile: simple, heliomatice, de plastic, de stilca samd.
Poti cumpara ceva foarte ieftin la 200 lei sau cei mai scumpi din magazin, daca-ti da mana.

| ItssLianaIrina explică (pentru Violleta2022):

-4 la ambii ochi, miopie, aș vrea o pereche de ochelari cu lame și lentile de calitate, cele pe care le am acum au si protecție pentru lumina albastră. Am tot schimbat lentilele, dar ramele le-am avut mereu același model și acum vreau sa schimb tot, să-mi iau o altă pereche de ochelari. Nu vreau să cumpăr ceva foarte scumpi, dar nici cei mai ieftine... Aș vrea să știu dacă aș putea cumpăra rame + lentile cu 800-1000 lei.

| Violleta2022 a răspuns (pentru ItssLianaIrina):

Asta poti afla numai intrand in magazinele optice, intrebandu-i si rugandu-i sa-ti arate ce rame au si in ce pret se incadreaza cu tot cu lentile.

| dullcat a răspuns:

Buna.Depinde de ce afectiune ai tu, cat timp ii porti, cat de mult vei ingriji perechea de ochelari, ce tip de lentile doresti, ce tratamente doresti sa fie aplicate pe ele, de la ce producatori(lentile romanesti sau de la straini), daca vrei subtiere la lentile etc.Preturile incep de la cateva sute de lei si pot ajunge la o mie de euro.Nu glumesc, recent am fost sa intreb de preturi la mai multe magazine pentru ca si eu trebuie sa imi schimb lentilele.

| ItssLianaIrina explică (pentru dullcat):

Miopie, ochelari la distanță, -4 și ceva la ambii ochi. Vreau ceva rezistent și cu un aspect plăcut.

| dullcat a răspuns (pentru ItssLianaIrina):

Mergi la un magazin specializat, nu cumpara nimic asa aiurea.De pe internet risti sa primesti dioptriile gresite, plus ca sunt multe alte specificatii pe care e putin probabil sa le cunosti isi iti strici vederea iremediabil. Daca mai ai si astigmatism sau altele pe langa miopie, din nou, mergi cu foaia oferita de la consult la un magazin specializat care iti poate indeplini toate cerintele si unde primesti sfaturi, indrumare de la un optician.

Rama trebuia sa corespunda cu lentilele, trebuie masurata distanta intraoculara etc. Orice magazin are catalog cu oferte pentru lentile, te duci la cele din orasul tau cu foaia de la consult si ceri un pret.Ce varsta ai? Daca esti in crestere atunci e cel mai probabil ca si miopia va creste, prin urmare iti sunt suficiente lentile de 400 de lei, luand in considerare ca poate vei fi nevoita sa le schimbi.In momentul in care miopia ti se stabilizeaza (ar trebui sa se intample asta pe la 20 si ceva de ani) poti investi in lentile si rama mai scumpe, sa reziste ani buni.

Eu am avut lentile de la o firma romaneasca, dar si Hoya si Essilor sunt ok, m-au tinut bine.Preturile cresc pe masura ce tot mai multe tratamente sunt aplicate pe lentila si gradul de rezistenta la zgariere e mai mare.Eu nu sterg lentilele cu laveta, prefer sa folosesc un strop de sapun lichid pentru maini si apa, in felul acesta nu se mai zgarie la fel de mult si inclusiv pernitele pentru nas, care de obicei se ingalbenesc imediat, vor ramane in stare decenta. Daca stii ca ai ten gras in zona nasului nu iti recomand rama de plastic, va aluneca.O rama de metal cu pernite e mai ok, va sta mai fixa pe nas, plus ca e mai rezistenta in teorie, nu crapa, se poate modela inapoi daca e deformata, poti beneficia de acest serviciu disponibil la consult, cel putin asa e situatia la mine.Ce am zis e valabil daca rama are pret ok (eu am una la 400 si ceva de lei, de exemplu, veche de 4 ani, un brat s-a strambat si mi l-au indreptat dupa consultul oftalmologic cand am cerut oferte de pret pentru lentile noi; am avut si o rama mai ieftina care dupa jumate de an s-a oxidat, arata foarte aiurea; mergi in magazin si probeaza, pe internet totul arata bine insa doar in realitate iti dai seama ce si cum).

Tot in cazul in care ai rama de metal decenta, daca doresti sa schimbi lentilele si sa pastrezi aceeasi rama, e fain ca se umbla doar la suruburi, deci din nou, salvezi banuti. Depinde si de expertiza montatorului, caci un surub strans incorect va face rama sa cedeze oricum.
,, Aș vrea să știu dacă aș putea cumpăra rame + lentile cu 800-1000 lei.'' - Da, ai sanse sa gasesti incadrandu-te in acest buget.
Poate unul din parintii tai beneficiaza de cardul acela pentru prima didactica? Exista magazine de ochelari unde le poti folosi, economisind considerabil din portofel.Ah si daca alegi rama plus lentile plus montaj de la acelasi magazin, tot asa primesti oferte cu reducere la majoritatea, insa daca nu, platesti in plus.Bafta.

| ioana748 a răspuns:

Poate ar trebui sa specificați din ce localitate sunteți.
Puteți achiziționa și online dacă va știți dioptriile dar este de preferat sa probați la fata locului.
Sunt ochelari buni și la 200-300 RON.

| ItssLianaIrina explică (pentru ioana748):

Sunt din Târgoviște, aș vrea să le achiziționez fizic, dintr-un magazin in care sa îmi pot proba ramele noi, să-mi fac o idee cum îmi stau cu ele.

| ioana748 a răspuns (pentru ItssLianaIrina):

Am vazut ca aveti Lensa in Targoviste.
Puteti incerca la ei, au consult gratuit si oferte rezonabile.
Bafta,

| dullcat a răspuns (pentru ioana748):

Oferte rezonabile? Lensa sunt cei mai mari tepari, pun pret triplu si apoi baga,, reduceri''.La orice alt magazin intalnesti preturi mult mai de bun simt.Nu mi se pare normal ca cineva care nici nu poarta ochelari sa faca astfel de recomandari. Oricine poate intra pe google si vedea ce magazine random sunt in orasul Targoviste.

Iar sfatul cu achizitionarea online este iarasi o mare prostie, cel putin pentru incepatori.La ochelarii de vedere nu trebuie facut rabat de la calitate si in niciun caz nu trebuie cumparati exact ca cei din piata, in special daca exista mai multe afectiuni cumulate.

Nu exista ochelari buni la 200-300 de lei, lentile ok plus rama plus manopera.Un astfel de exemplu inseamna lentile de plastic (alegere total neinspirata considerand cat de repede se zgarie) si o rama ieftina care in cateva luni isi schimba culoarea.

| ioana748 a răspuns (pentru dullcat):

Eu port ochelari ieftini și sunt ok.
Ma scuzați ca am inoportunat.
Toate cele bune,