| simonacreata a întrebat:

care dintre fete foloseste anticonceptionale harmonet? cat sunt de bune? am inceput sa le iau de curand. Am citit undeva ca anticonceptionalele pot duce la amenoree(lipsa ciclului) sau spoting. Ati avut stari de depresie? chiar daca citesti prospectul gasesti tot felul de efecte secundare.pareri fetelor, funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| jolidon a răspuns:

Buna! Vad ca nu se mai inghesuie lumea la raspunsuri asa ca desi nu am sa te ajut in totalitate am sa iti raspund eu. Ma confrunt cu o problema similara.
Am inceput sa iau Rigevidon dar pentru reglare(am incercat oricum mai multe de-a lungul timpului pentru ca am probleme cu ciclul) si sa stii ca desi sunt slabe m-am cam ingrasat si asta coincide cu perioada in care am inceput sa le iau, apoi dupa ce le-am oprit a inceput sa imi intarzie ciclul si ma ia mereu cu transpiratii la gandul ca poate sunt insacinata laughing). Imi face feste. Si vine ffooooooarte putin cateva zile apoi vine normal, am impresia ca mai rau am facut. Depresii nu am avut dar putina sunculita :-s

| simonacreata explică (pentru jolidon):

Asta ma tel si eu. faptul ca intarzie sau vine putin te poate induce in eroare si te temi de o eventuala sarcina chiar daca siguranta e maxima daca le iei corect.am ciclul regulat si nu as vrea sa mi se deregleze.plus ca e prima data cand iau anticonceptionale. multumesc pentru raspuns :*

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru jolidon):

Aia tine de cald iarna, e bună.rolling on the floor

9 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Care dintre fete merg la ginecologie, fac analize de sânge, consult medical de specialitate petru a intra în posesia unor pilule în funcție de nevoile sale?
Foarte puține!
În concluzie, le întrerupi și mergi la ginecologie/centru de planing familial.
Pa, pa.

| simonacreata explică (pentru Legiuitoarea):

D-soara legiuitoare am inceput sa iau aceste anticonceptionale la recomandarea medicului. am scris clar ca vreau o parere de la fete despre eventuale efecte secundare. daca as lua pastile dupa ureche ar insemna sa nu ma intereseze parerea nimanui deci nu as mai fi intrebat nimic. atat timp cat nu esti dornica sa raspunzi pe subiect referindu-te la experienta ta personala iti sugerez sa te abtii in a mai da replici destepte. o seara deosebita iti doresc.

| Legiuitoarea a răspuns (pentru simonacreata):

Bună.
Să mă abțin la ce?
Ai cunoștință de la medic că îți atacă ficatul și tu trebuie să iei un hepatoprotector?
TOATE PILULELE au efecte secundare, sunt hormoni artificiali.
Din întrebarea ta nu reiese că ai fost la medic, nu te mai scuza!
Pa, pa.

| simonacreata explică (pentru Legiuitoarea):

Nu m-am scuzat pentru nimiv raspunsul tau a fost scris la repezeala si cu un aer de superioritate.dar nici nu ma intreb de unde atata exces de zel. papa

| Legiuitoarea a răspuns (pentru simonacreata):

Bună.
Nu a fost scris la repezeală, învață să citești!
Exces de zel? Cred că "vorbești" fără să gândești.
Nu mă consider inferioară din niciun punct de vedere!
Pa, pa.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

"Reactii adverse :

Ca toate medicamentele, Harmonet poate provoca reactii adverse, cu toate ca nu apar la toate persoanele. Spuneti-i medicului dumneavoastra sau farmacistului daca va ingrijoreaza orice reactii adverse despre care credeti ca pot fi provocate de Harmonet.

Semnele formarii unui cheag de sange includ:

inflamatia dureroasa a piciorului
durere brusca la nivelul pieptului
dificultati in respiratie

Semnele unui atac de cord sau accident vascular cerebral includ:

daca aveti o migrena pentru prima data sau daca aveti o migrena mai grava decat in mod normal
orice modificare brusca a vederii (ca pierderea vederii sau vederea incetosata)
tulburari de vorbire (bolboroseala sau dificultati in exprimare)
slabiciune sau amorteala brusca pe o latura sau parte a corpului
dureri ascutite la nivelul pieptului, bruste, care se pot extinde de-a lungul bratului stang
ameteala, lesin sau convulsii
dureri ascutite la nivelul stomacului

Semnele unei reactii alergice includ: umflarea fetei, buzelor, gurii, limbii sau gatului

Semnele cancerului cervical includ:

secretie vaginala care miroase si contine sange
sangerare vaginala neobisnuita
durere la nivelul bazinului
act sexual dureros

Semnele cancerului de san includ:

adancituri la nivelul pielii
modificari ale sfarcurilor
orice umflaturi pe care le puteti vedea sau simti

Semnele afectiunilor hepatice grave includ:

durere severa in partea superioara a abdomenului
ingalbenirea pielii sau a ochilor (icter)

Daca credeti ca aveti oricare dintre aceste reactii adverse, adresati-va unui medic cat mai curand posibil. S-ar putea sa fie necesar sa opriti utilizarea Harmonet.

Alte reactii adverse posibile:

dureri de cap (insa, daca sunt severe, sau daca durerea de cap este neobisnuita sau dureaza mult, adresati-va unui medic cat mai curand posibil)
sangerari intercurente sau sangerari minime (pete) intre ciclurile menstruale, in timpul primelor cateva luni (acest lucru inceteaza de obicei atunci cand organismul dumneavoastra se obisnuieste cu Harmonet)
modificari ale greutatii (crestere sau scadere),
modificari ale dispozitiei, inclusiv depresie, modificari ale libidoului (dorinta sexuala)
nervozitate sau ameteli
dureri la nivelul sanilor, tensiune, marire in volum, secretii, modificari ale fluxului menstrual, modificari ale secretiei vaginale si ale mucoasei colului uterin, absenta ciclului menstrual (amenoree), menstruatie dureroasa (dismenoree)
inflamatie vaginala, incluzand infectie fungica (candidoza)
probleme la nivelul stomacului, precum greata, varsaturi sau dureri abdominale
acnee
retentie de lichide (edem)
modificari ale nivelurilor grasimilor din sange (lipidelor serice), inclusiv hipertrigliceridemie; modificari ale apetitului alimentar (crestere sau scadere)
modificari ale tensiunii arteriale
crampe abdominale, balonare
eruptii trecatoare pe piele; aparitia unor pete neregulate, de culoare maro, pe piele (melasma/cloasma), care pot fi persistente; cresterea excesiva a parului pe corp (hirsutism); caderea excesiva a parului (alopecie)
reactii adverse alergice severe, incluzand cazuri foarte rare de urticarie, inflamarea rapida a tesuturilor (angioedem) si reactii grave cu simptome respiratorii si circulatorii
scaderea nivelurilor de folati din sange, intoleranta la glucoza
intoleranta la lentile de contact
colorarea in galben a pielii (icter colestatic)
inflamatiacelulelor de grasime de sub piele (eritem nodos)
agravarea lupusului eritematos sistemic (o boala autoimuna cronica)
agravarea porfiriei (tulburare determinata de lipsa anumitor enzime)
agravarea coreei (tulburare a miscarilor)
inflamatia nervului optic (nevrita optica), formarea de cheaguri de sange in interiorul vaselor de sange ale retinei (tromboza vasculara retiniana)
agravarea varicelor
inflamatia pancreasului (pancreatita); inflamatia intestinului gros (colita ischemica)
boli ale vezicii biliare, incluzand pietre la nivelul veziculei biliare
eritem polimorf (tulburare la nivelul pielii)
sindrom hemolitic-uremic (boala la nivelul rinichilor)
carcinom hepatocellular.

Harmonet poate determina si aparitia bolii inflamatorii a intestinului si lezarea celulelor hepatice cu o frecventa necunoscuta, care nu poate fi estimata pe baza datelor disponibile.

Sangerarile dintre menstre nu trebuie sa dureze mult. La putine femei apar sangerari neasteptate sau sangerari minime (spotting) in timpul utilizarii Harmonet, in special in primele cateva luni. In mod normal, aceste sangerari nu trebuie sa va ingrijoreze si vor inceta dupa o zi sau doua. Continuati sa luati Harmonet ca de obicei. Problema ar trebui sa dispara dupa primele cateva folii.

De asemenea, este posibil sa se produca sangerari neasteptate daca nu luati pilulele in mod regulat, de aceea incercati sa luati pilula la aceeasi ora in fiecare zi. De asemenea, sangerarile neasteptate se pot datora uneori si altor medicamente.

Adresati-va medicului dumneavoastra daca aveti sangerari de intrerupere sau sangerari minime (spotting) care:

nu inceteaza sa apara dupa primele cateva luni
incep sa apara la un timp dupa ce ati inceput sa luati Harmonet
continua si dupa ce ati oprit utilizarea Harmonet.

Daca vreuna dintre reactiile adverse devine grava sau daca observati orice reactie adversa nementionata in acest prospect, va rugam sa spuneti medicului dumneavoastra sau farmacistului." - SURSA = Prospectul de la linkul :
http://www.ymed.ro/harmonet/

Oricum, NU contează cum reacţionează organismul altor fete/femei ( la aceste AC ), ci cum va "reacţiona" organismul tău!

ORICARE din aceste efecte adverse se POATE manifesta şi la tine!

În general, efectele adverse apar în primele 3 luni de administrare, până când organismul se "obişnuieşte" cu AC.

Administrarea AC se face MINIM 6 luni ( consecutive ), iar întreruperea se face doar cu "aprobarea" medicului care ţi le-a prescris şi DOAR după ce ai TERMINAT folia.
NU se întrerup în "mijlocul" foliei!

De asemenea, este IMPORTANT modul în care ţi s-au prescris aceste AC şi investigaţiile/analizele făcute ÎNAINTE de a ţi se prescrie!

Este NECESAR un consult INIŢIAL la medicul ginecolog, care îţi va face "istoricul" afecţiunilor şi un control general al stării de sănătate ( ar fi indicat : un test de secreţie vaginală/"lamela", o ecografie vaginală/ovariană, test Babes-Papanicolau, analize de sânge şi urină, etc. ), şi în funcţie de acestea îţi va prescrie un ANUMIT tip de tablete ( deoarece sunt foarte MULTE tipuri, şi ele trebuie individualizate în raport cu persoana care le ia )!

Dacă medicul la care mergi îţi face un control superficial ( 4-5 întrebări şi îţi verifică doar tensiunea arterială ), atunci să mergi la ALT medic mai SERIOS/conştiincios!

Oricum, eu îţi recomand să NU foloseşti anticoncepţionale; le consider "acceptabile" doar în cazul unor afecţiuni ( chist ovarian, etc. ).

Toate cele bune.

| catablondu a răspuns:

Buna, si sotia mea ia anticonceptionale, dar cerazette si efectele secundare nu prea exista, dar in contextual in care iei aceste contraceptive e normal sa apara dereglari menstruale. Atata timp cat ti le-a recomandat medical, ia-le in continuare, este recomandata cate o pauza si cam atat. Numai bine.