| anonim_4396 a întrebat:

Care sunt pașii pe care trebuie sa ii urmez pentru a efectua testul Papanicolau?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

1.) In mod obligatoriu sa ai ''pasarica'' deflorata, pentru a ti se putea introduce speculumul (dilatorul) in vagin incat acesta sa fie largit suficient de mult incat sa se vada si sa se ajunga la cervix.
2.) Bineinteles trebuie sa te hotarasti si apoi sa te prezinti la un cabinet ginecologic.
3.) Orice fata/femeie educata, civilizata si rationala se prezinta anual cel putin o data la consultatia ginecologica de rutina, dupa ce isi incepe viata sexuala. Multa sanatate!

1 răspuns:
| corbulalbrosu a răspuns:

1.) In mod obligatoriu sa ai ''pasarica'' deflorata, pentru a ti se putea introduce speculumul (dilatorul) in vagin incat acesta sa fie largit suficient de mult incat medicul sa vada in intregime colul uterin, sa ajunga la cervix in vederea prelevarii probei necesare pentru a se efectua analiza citologica din cadrul testului papanicolau
2.) Bineinteles trebuie sa te hotarasti si apoi sa te prezinti la un cabinet ginecologic.
3.) Orice fata/femeie educata, civilizata si rationala se prezinta anual cel putin o data la consultatia ginecologica de rutina, dupa ce isi incepe viata sexuala. Multa sanatate!