| HurremSultan a întrebat:

Bună TPU!
Cât timp durează răceala la ovare? :'(

Dau Fundă!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU există o "regulă generală" pentru acest aspect!
DEPINDE de gravitatea afecţiunii, de cauzele care au produs-o, de tratamentul efectuat, etc.

Oricum, TREBUIE să mergi la MEDIC!

Anexita ( răceală/inflamaţie la ovare ) este o boală destul de gravă ( dacă nu este tratată corespunzător )!

Dacă anexita respectivă este cauzată de o simplă răceală abdominală, atunci se va vindeca mai repede/uşor.
Dacă acea anexită este cauzată de o INFECŢIE ( cu transmitere sexuala: chlamydia, micoplasma, ureaplasma, gonoreea, tricomoniaza, etc. ), atunci tratamentul este mai complex şi perioada până la vindecarea este mai lungă.

TREBUIE să faci un control ginecologic, unde îţi va face o ecografie ovariană/pelvină ( sau una transvaginală ) pentru a verifica starea ovarelor...

La ginecolog poţi merge şi SINGURĂ ( FĂRĂ mama, chiar dacă eşti minoră; n-ai precizat vârsta ), TREBUIE doar să ai la tine : actul de identitate + Trimitere ( de la medicul de familie sau de la Cabinetul şcolar ) + Programare ( pe care o poţi face telefonic sau personal ).

Vezi mai multe detalii despre anexită la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/Boli-genitale-feminine/anexita_9116

http://www.ginecologie.ro/......fault.aspx

http://www.copilul.ro/......a7965.html

Toate cele bune şi multă sănătate.

7 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
De unde știi că ești răcită?
Ai nevoie de un control medical (ecograf pelvian) pentru confirmarea diagnosticului și instituirea tratamentul specific.
Nu te dopezi după ureche muzicală.
Răceala durează atât timp cât nu o trateze corespunzător.
Sănătate!
Pa, pa.

| gyna90 a răspuns:

Daca iei tratament, dureaza intre 5-7 zile, desi semnele dispar mai usor. Daca nu iei tratament....se poate si agrava, de trecut thinking

| HurremSultan explică (pentru gyna90):

Nu vreau să mă duc la doctor. cam ce tratament? happy

| gyna90 a răspuns:

Trebuie sa iei antibiotic, dar nu de capul tau....tot la medic trebuie sa mergi.