| Shikamaru a întrebat:

Buna TPU ce pot face sa scap de cosuri...am incercat o gramada de lucruri dar in zadar. ce ponturi imi dati? ce pot sa fac? se poate oare fara creme si geluri? Plz repede

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| SabinaRsT a răspuns:

Uite, daca ai multe cosuri probabil este un inceput de acnee, pentru a-l trata trebuie sa consulti neaparat un medic dermatolog care iti va prescrie un tratament si vei scapa de aceasta afectiune, daca aidoar cate cosuri inseamna ca nu este nimic grav in perioada pubertatii multi adolescenti au cosuri, aceastea le poti trata cu solutia pe care o folosesc si eu si este foarte buna, se numeste Garnier Pure Active Rollon, aceasta solutie usuca cosurile, in 3 ore dispare roseata si in 12 ore dispare cosul, dar aceasta solutie nu elimina cosurile definitiv, deoarece nu se poate, cat de bun ar fi produsul respectiv, nu poiate decat elimina cosurile de la suprafa pielii, pentru ca in perioada aceasta nimic nu duce la disparitia cosurilor definitiv. Daca ai grija de tenul tau, asta insemnand, (sa te speli des pe fata pentru a mai diminua din bacteriisa folosesti o crema hidratanta pentru a nu avea nu ten uscat ) vei reduce riscul de aparitie al cosurilor.
Sper ca te-am ajutat, numai bine!

9 răspunsuri:
| iStarry a răspuns:

Zynerit de la farmacii happy

| Beatrice_5910 a răspuns:

Cum a mai spus cineva mergi la dermatolog ca este mai sigur. Incearca si masti naturale care nu pot dauna. Incearca masca de argila este foarteee buna nu cred ca exista persoana care sa nu fi fost multumita de efectul argilei. Alta masca ce poti sa ti-o faci acasa este din mar ras si miere. Zinerytul este bun dar daca acneea este grava este posibil sa nu isi faca efectul.

| Anime1222 a răspuns:

Pai daca e o problema grava du-te la un dermatolog, spalate pe fata in fiecare zi, nu manca prea multa ciocolata, cand pui capul pe perna ai grija sa fie curata daca nu pune un prosop pe perna.Foloseste produse Garnier sunt foarte bune sau un tub de crema foarte bun pentru acnee, iti usuca cosurile dupa prima aplicare, se numeste brevoxil! Dai FUNDA? pls big grin

| MACookie02 a răspuns:

Da daca folosesti tratamente naturiste:intr-o seara, odata pe saptamana fierbe niste apa si apoi pune-o intr-un bol su un lighean si adauga niste pliculete de ceaid e musetel si puneti un prosop pe cap astfel incat sa nu iasa aburul decat foarte putin ca dupa aia de abia o sa mai poti respira laughing).Iar dupa ce faci asta poti sparge cateva cosuri cu conditia sa le dai cu spirt dupa aia dar numai pe cosuri nu si pe langa pentru ca se va usca pielea.Mai poti sa-ti faci un peeling care ajuta la deblocarea porilor : o lingurita de sare, una de zahar si una de ulei de masline.O pui pe fata si stai ce stai cu ea sa zic vreo 20 de minute si apoi te speli cu apa calduta.Si in fiecare dimineata si seara spalate cu apa rece pe fata.

| Pastiluţă a răspuns:

Există un vaccin care te scapă de tot de coşuri deşi pierzi mult calciu.Este recomandat să consulţi un medic dermatolog.Eu folosesc o cremă care se numeşte Clearasil şi este foarte bună, eu mă dau doar de 2 zile şi deja se văd rezultate. happy

| Denisa_2520 a răspuns:

La avon. in catalog este ca un fel de "ruj " care are o solutie. dupa ce te dai de mai multe ori cu aceea solutie iti trece... se numeste : clearskin

| Txc a răspuns:

Am trecut si eu prin perioada aia si ink imi trec 2 ani la rand m`am chinuit cu tot felul de creme si tratamente scumpe... poti sa incerci sa te speli cu un sapun cu sulf il gasesti l farmacii si este foarte bun pentru toate tipurile de ten si pe langa sapun trebuie sa mai folosesti o crema pentru ca din cauza la sapun o sa ai pielea uscata sa nu te sperii poti folosi Skinoren[parca asa se scria nu mai sunt sigura]nidoflor sau un gel pentru calmare ceva d genu...te asigur ca dupa 1 saptamana nu vei mai avea problema cu ele si sa incerci sa folosesti doar pudra fondu d ten provoaca aparitia lorbig grinfunda?batting eyelashes

| alexutzzydragutzy a răspuns:

Pai mai intai sparge-le si apoi da cu un after shave.ustura putin da se trateaza usor si trec repede

| Mada_4637 a răspuns:

Pai uita-te aici...http://www.romedic.ro/masca-cu-aspirina-ten-acneic-0P14207 crede-ma si eu am avut si am scapat de ele:DFunda?