| minix20 a întrebat:

Salut, de cateva luni imi tot apar cat mai multe cosuri pe fata si nu stiu de ce, mentionez ca pana sa fac 15 ani nu aveam nici un cos si din septembrie au inceput sa apara " in draci " si acum am o gramada, ceva creme sau geluri recomandate sa scap de cosuri?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Esti fată sau baiat?

| TudorRebecca18 a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Contează? Fie că ești fată sau băiat tot ai acnee!

Răspuns utilizator avertizat
| TudorRebecca18 a răspuns:

Există mai multe cauze.
1 Alimentație proastă
Dacă consumi toate prostiile nesănătoase, cum ar fi fast food, sucuri acidulate sau energizante, o să-ți apară acnee.Bea apă și ai grijă la alimentație.
2 Igiena
Dacă atingi suprafețe care au mii de microbi și apoi îți atingi fața, o să-ți apară acnee.De asta te-aș sfătui să te speli pe mâini foarte des sau să folosești un dezinfectant, ori șervețele umede în caz că nu ai.
3 Pubertatea(Hormonii)
Ai 15 ani, ești adolescent/adolescentă, și ești în pubertate.Este normal să ai acnee.
4 Praful.
5 Săpunul.
6 Rutina de skincare
Aceasta constă în îngrijirea tenului, dimineața și seara.
Nu îl speli cu săpun, îți poate cauza acnee, așa cum am scris și mai sus.Eu folosesc un gel de curățare, CeraVe.E excelent, îți păstrează tenul curat, dar ai grijă, există tipuri de ten.Așa că va trebui să iei pentru tipul tău de ten, gras, mixt, normal, uscat și sensibil.
Dacă îți îngrijești tenul, dispare și acneea, dar treptat.
Ține minte(NU POȚI APLICA ORICE PE FAȚĂ) Întâi de toate, mergi la un dermatolog.El o să-ți spună ce geluri sau creme poți folosi pentru acnee. Exista mai multe tipuri de acnee: acnee juvenila, acnee rozacee, acnee vulgara, acnee chistica, fiecare cu semnele si simptomele sale, cu tipul de tratament si propriile recomandari. Tipul de tratament depinde de forma si severitatea acneei.Eu ți-am recomandat un gel pentru curățarea tenului.Cum am mai spus, praful cauzează acnee.
Nu poți întreba oamenii pur și simplu ce recomandă pentru acnee, pentru că nu sunt dermatologi.La mine poate funcționa un anumit gel pentru acnee, dar nu și la tine, pentru că eu am lat tip de acnee, și tu altul.Du-te la un dermatolog și te va ajuta.

| CosmiiiiinN a răspuns:

E normal din cauza varstei si a dereglarilor hormonale. Am observat ca mie imi apareau mai multe din cauza prostiilor pe care le mancam, chipsuri, dulciuri, zahar excesiv. Incearca sa schimbi si fata de perna in fiecare noapte, un sfat care ti se poate parea banal, dar ajuta. Iti recomand apa de lavanda si zineryt, la mine au avut efect si dupa doua saptamani deja se vedeau rezultate, dar cel mai bine consulti un dermatolog.