| hmadal a întrebat:

Buna TPU ce pot face sa scap de cosuri ma enerveaza si m-am saturat de ele. As dori daca se poate ceva remedi naturiste chiar babesti deoarece am auzit ca functioneaza dar nu stiu care sunt acestea nu vreau creme, solutii sau altele am incercat si nu ma ajuta deloc va multumesc :*:X

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Nicole_7472 a răspuns:

Cel mai usor mod de a incepe un tratament naturist pentru acnee este sa te uiti in cosul de cumparaturi sau in frigider. Plantele, fructele si legumele sunt alternativele perfecte pentru tratamentele obisnuite pentru cosuri.

Puteti incepe cu tratamentul pe baza de aloe vera. Aloe vera are proprietati antibacteriene, iar pulpa, un lichid incolor sub forma de gel, actioneaza ca antiinflamator si vindeca iritatiile pielii. Aloe vera reduce secretia de sebum si previne aparitia cosurilor. Aplicati gelul direct pe cosuri.

Castravele este delicios in orice salata sau sandwish. Insa, este extrem de eficient in curatarea fetei si sporeste elasticitatea pielii. Puteti taia felii castravetele si sa le aplicati pe cosuri. Castravetele are o actiune benefica si ca masca pentru ten. Puteti amesteca castravetele cu laptuca si morcov pentru a va face o masca.

Sucul proaspat de lamaie - bun pentru limonada in zilele fierbinti de vara – poate fi folosit pentru spalatul fetei. Curatati-va tenul cu suc de lamaie, iar apoi clatiti-va cu apa curata. De asemenea, puteti folosi caise proaspete.

Un alt tip de masca faciala, putin mai greu de obtinut, este cea pe baza de iaurt si tarate. Amestecati-le pana obtineti o pasta omogena, iar apoi aplicati amestecul pe intreaga fata. Taratele curata profund tenul. (pentru mine aloe vera a dat rezultate excelente)

2 răspunsuri:
| BlackNights a răspuns:

Si eu am aceeasi problema. Am tot incercat tot felul de remedii, iar ceea ce m`a ajutat cu adevarat a fost Zineryt.Usuca f tare pielea dar a fost singurul cu care am putut sa imi tin sub control cosurile.

| ellaella13 a răspuns:

Hey...pune intr-un vas mai mic o linguritza de bicarbonat apoi apa tot cam o lingura cat sa fie muiat bicarbonatul,apoi spalate pe fata sau unde ai cosuri, apoi cu un disc denala de vata date pe cosuri cu acea "pasta", dupa lasa sa se usuce si spalate iar.repeta in fiecare zi pana iti trec. FUNCTIONEAZA!(p.s. astept fundabig grin)