| TheCritic a întrebat:

Ce sa fac ca sa scap de raul de masina, mai exact cel de autocar? In martie va trebui sa merg vreo 6000 de km cu un autocar pe parcursul a 2 saptamani, timp in care vor fi si opriri, desigur, dar e un traseu ce implica multe curbe si am o mare problema. Ce medicamente, remedii, etc., stiti?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| L0v3isTheWaY a răspuns:

Salut!
Cel mai bine ar fi sa stai pe scaunul din fata si sa fii atent la drum pentru ca stomacul tau sa nu fie surprins de eventualele curbe si denivelari(care de cele mai multe ori sunt cauza starii de rau ce o resimti in miscare. De asemenea nu manca lapte, ciorbe, supe inainte de a pleca la drum ci mancare uscata.Sa ai la indemana covrigei sarati care ajuta foarte mult.Nu citi in timp ce esti in masina pentru ca se agraveaza starea de rau.
Si poti intreba la farmacie de pastile pentru rau de masina.
Succes!winking

7 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Emetiral si nu te uita prea mult pe geam. Ia-ti ceva de citit.

| KodrutZ a răspuns:

Avionul sau eviti. In cel mai rau caz, mergi la niste sedinte de sugestie sub stare de hipnoza.

| pietrean a răspuns:

Cateva remedii:
-alcool medicinal, pus intr-o batista, cate putin si mirosi din cand in cand
-mananci seminte se chimion(calmeaza stomacul)
-o infuzie din ceai de menta, de baut o cana cu 20 min inainte de a pleca la drum
-pastile pe baza de ghimbir(gasesti la Plafar)
-sa nu mananci mancaruri grele, cu cateva ore inainte de a pleca.

| Anonim693 a răspuns:

Cumpara-ti medicamente anti greata

| BBnikki a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa dormi... eu am au de masina ingrozitor chiar si daca merg 1-2 km cu masina. Mama mi-a luat tot felul de medicamente in zadar. Evident ca pe distante mai scurte fie ma uit pe geam, fie stau cu ochii inchisi. Nu te-as sfatui sa iei pastile sau alte minuni. Mai bine iei avionul. Este mai sigur si rapid.

| TheCritic explică (pentru BBnikki):

Stiu ca e mai sigur, de-asta calatoresc doar cu avionul pe distante mari daca nu conduc eu dar acum e altceva. Mergem in grup organizat de scoala sa vizitam o parte a tarii si vom avea destul de multe opriri... big grin

| Bela9 a răspuns:

Gandeste-te la ceva la care iti place sau iti doresti.Nu te juca pe electronice.