| BiancaGeorgiana8 a întrebat:

Ce remedii știți pentru răul de mașină? Am luat Emetostop și nu prea își face efectul sad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| RainmakerX a răspuns:

Hey Bianca! Si eu aveam aceeasi problema cand eram mai mic.

Nu sunt chiar remedii acestea dar totusi e bine sa stii...
Daca ai rau de masina nu iti face bine sa te uiti pe geam caci ametesti (lucrurile din jurul tau, masini, pomi te fac sa te simti si mai rau daca ai o astfel de problema)

Fii atenta. Ai mai multe variante:
1.Asculta o melodie care iti place (in casti de preferat) si inchide ochii. Relaxeza-te si nu te gandi la drum.

2. Tine in mana un obiect (in batrani se spune ca e bine cu un cartof dar merge aproape cu orice), un obiect tare de preferat si concentreaza-te asupra lui, nu asupra drumului. Eu unul am facut asta de cateva ori si dupa nu am mai avut rau de masina.
Evita mancarurile grase inainte de drum, dulciurile in exces, sucurile (gen cola idk) precum si bananele. Eu unul nu puteam sa ma urc intr-o masina dupa ce mancam astfel de fructe. Poate ca doar eu eram asa, nu stiu...este bine sa fii sigura pentru orice eventualitate. Portocalele si lamaile te ajuta.
Bafta!

5 răspunsuri:
| Doub a răspuns:

Limonadă.

AScultă muzică, citeşte.

| RainmakerX a răspuns (pentru Doub):

Nu citi happy Stiu din proprie experienta...vedeam literele ca se misca...mi-a fost si mai rau. Limonada si muzica sunt okay.

| Doub a răspuns (pentru RainmakerX):

La mine merge.laughing

| RainmakerX a răspuns (pentru Doub):

Ma bucur...eu am incercat si cu tableta...nu vrei sa stii ce era sa pateasca. Acum nu mai am astfel de probleme. happy

| DenisaMuntean a răspuns:

Hei, pai incearca cu emetiral la mine a functionat. Mie de obicei imi era somn si daca este mult de mers incearca sa dormi ^-^. Eu mancam inainte sa merg in excursii ca altfel vomitam chiar daca nu aveam ce. Nu bea sucuri, sau chiar apa minerala. Apa plata sau limonada ^-^ sunt de preferat.