| anonim_4396 a întrebat:

ce trebuie sa fac daca am scapat termometrul jos? unde trebuie sa il arunc.imi pare ca la cosul de gunoi nu e prea bine caci contine mercur.mentionez ca sticla nu s-a spart si mercurul nu sa imprastiat in afara.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| PinkPanther a răspuns:

Pai daca nu s-a spart si nu a iesit mercurul nu cred ca trebuie aruncat

| lookingforlove a răspuns:

In cazul spargerii unui termometru este important ca
acesta sa fie inlaturat si distrus corect.Mecurul are impact asupra sanatatii omului.Imediat dupa spargerea termometrului, persoanele trebuie sa stea departe de locul in care s-a intamplat incidentul. Pentru a minimiza mercurul care se evapora, opriti incalzirea camerei si aerul conditionat.
Ventilati camera prin deschiderea larga a ferestrelor si,
cand e posibil, tineti-o inchisa accesului cel putin doua
zile. Termomentrul il puteti arunca la gunoi, dupa cum, daca mercurul nu s-a imprastiat, il puteti arunca. Sacul de gunoi il acoperiti si il transportati imediat afara.winking

| miki13 a răspuns:

Nu,nu trebuia sa il arunci, dar daca vrei sa il arunci trabuie sa il invelesti bine si sa in arunci in tomberon.

| Horatiu1892 a răspuns:

Daca termometrul nu s-a spart nu e mare problema. Eu zic sa-l arunci invelit bine in ceva. In cazul in care se sparge curata cat de repede si arunca carpa sau ce folosesti. Pentru siguranta camera in care s-a varsat trebuie ventilata bine si nimeni sa nu doarma acolo in noaptea respectiva. E vorba de vaporii emanati de mercur care sunt toxici.