| Duucu a întrebat:

Am scăpat termometrul căteva minute în urmă și a scăpat mercurul pe jos.Prima dată am crezut că este sticla de la termometru și încercam să prind cu degetele, pănă am realizat că e mercur.Am străns căteva bile dar e posibil să se fi împrăștiat prin alte locuri.Este vreo problemă dacă a mai rămas cățiva stropi, poate pe undeva? Se evaporă cu timpul? Ar trebui oare să merg la un medic sau nu e o problemă foarte mare?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| wolder a răspuns:

Mergi la un medic cat de repede poti!

| anonima2405 a răspuns:

Du-te urgent la spital la un control! Nu ai voie sa atingi mercurul! Este un metal foarte toxit si periculos! Orice a fost atins de mercur, trebuie aruncat sau ceva laughing PS : du-te urgent la spital!

| Seby1200 a răspuns:

Du-te repede la spital ma daca ai pus mana pe mercur sau Codoleante!