| BBnikki a întrebat:

Ok. Deci imi este super frica. Am vrut sa iau un plasture din dulapul cu medicamente si, din greseala, a cazut termometrul, aflat pe niste cutii cu pastile, pe podea. El era intr-un fel de cutie/ suport transparent dintr-un material precum sticla sau plasticul ( nu sunt sigura). M-am uitat la el, am vazut ca termometrul era spart, insa cutia aceea era intacta. L-am pus la loc, apoi dupa cateva secunde mi-am dat seama de gravitatea situatiei. I l-am aratat mamei, m-a intrebat daca i-am scos capacul acelui suport sau daca termometrul a atins podeaua. Raspunsul la acele intrebari a fost negativ. Ea l-a luat si l-a aruncat la gunoi... imi este foarte frica. Am cautat pe Internet daca cineva s-a mai confruntat cu astfel de situatii si am vazut ca majoritatea au spus ca s-au format niste bilute de mercur pe jos, dar nu cred ca putea sa iasa mercurul din acea sticluta ( sau cum s-o numi). Totodata, mama mi-a mai spus ca acel capac de deschide destul de greu. Si acum imi bate foarte tare inima si imi este foarte frica. Am de de ce sa ma ingrijorez? Trebuie luata vreo masura?

Răspuns Câştigător
| anonima01 a răspuns:

Nu ai de ce sa iti fie frica mai ales ca era in cutie. Am spart si eu un termometru mai demult, eram la spital si l-am dat jos de pe pat fara sa vreau si nu s -a intamplat nimic, tin minte ca a venit infirmiera si a spalat pe jos, la mine nu era in cutie. Deci stai linistita ca nu ai de ce sa iti faci griji, daca nu era in cutie trebuia sa speli locul respectiv.

3 răspunsuri:
| cristimihailov a răspuns:

In principiu, ca sa te linistesti poti sa cureti acolo.
Mercurul este extrem de toxic pentru organismul uman daca este inhalat sau inghitit.
Dar...acelasi lucru poti sa il spui si despre soda... nu?

| Adda097 a răspuns:

Nu te ingrijora, mercurul nu are efecte negative asupra organismului uman.Eu fac experimente la fizica cu mercur, am tinut bilute de mercur in palma fara manusi, si traiesc bine-mersi, stai linistitaa, e doar un mit stupid.

| BBnikki explică (pentru Adda097):

Multumesc! Daca as putea as da mai multe fundite! :*