| Tomicox99 a întrebat:

cei care v-ati lasat de fumat ce metode ati folosit? As avea nevoie de cateva sfaturi pentru ca la lucru fumez 1 pachet jumate pe zi din cauza ca ma enervez si mi se pare greu sa ma las.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Sotul s-a lasat de fumat dupa foarte multi ani de fumat cate 2 pachete pe zi.
Pur si simplu, s-a trezit intr-o dimineata si a luat decizia sa nu mai fumeze deloc, iar de atunci au trecut peste 20 de ani si nu s-a mai reapucat.

Acceasi metoda de incetare brusca a mai adoptat-o si cumnatul meu si are deja cativa ani de cand nu mai fumeaza.

Se pare ca metoda asta de RENUNTARE IMEDIATA la fumat, da rezultate mult mai bune, fata de cei care continua sa fumeze mai putin si la un moment dat ajung sa fumeze ca inainte.
Nicotina este in corpul tau pentru 3 saptamani si ata ai pofte: 3 saptaamni, dupa care iti trece defintiv.
Daca esti capabils a te abtii cele 3 saptamani, scapi de adictia fumatului!
Trebuie sa fii foarte dur cu prietenii si familia, cerandu-le sa te ajute si sa nu fumeze in prezenta ta, deloc. De altfel terbuei ca tu sa eviti a merge in locurile unde se fumeaza.

Enervatul asta este un motiv pueril ca sa fumezi, fiindca ar trebui sa fii mai inteligent de atat si sa intelegi ca toate se pot rezolva cu calm si judecata, nu cu nervi si in nici un caz cu tigara.

4 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Trebuie sa te lasi brusc. Eu asa am reusit.

TOTI pe care ii cunosc si au urmat diferite scheme "gen fumez din ce in ce mai putin, sau tigara electronica, sau plasturi si alte chestii" au esuat grav. Unii s-au reapucat mai agresiv ca inainte.

Din pacate, chiar daca e nasol, singura solutie reala e sa te lasi brusc.

Sau sa dai in vreo boala, cunosc si oameni care s-au lasat cand au facut cancer la plamani.

| Delilahhh a răspuns:

Dacă ai voință, o vei face din conștiință.
Țigările sunt doar o scuză, „calea ușoară", dau dependență tocmai pentru că efectul lor "calmant" nu e un rezultat, e o iluzie. Controlul nervilor îl poți câștiga lucrând la tine, coborând în tine.

| SofiaTeodorescu a răspuns:

Eu l-am motivat pe iubitul meu sa se lase asa:intr-o luna cheltui 12 milioane pe tigari. Daca tu renunți la fumat bani aia ii poti baga toti in masina, sa ii faci modificări sa ii repari una alta etc.
După o juma de an a reușit si nu mai pune țigara în gură deloc de la 2 pachete pe zi, in schimb are o grămadă de chestii modificate la masina tot felul de chestii cumpărate pentru ea laughing.

| SofiaTeodorescu a răspuns:

A si tot asa si el cu stresul.In primele luni i-am luat ceva naturist pentru stres si intre timp invata cum sa ii ignore pe colegi si etc.