| mary2mary a întrebat:

Bună, TPU! Ciclul menstrual mi-a venit pentru prima data anul trecut, in noiembrie. Pana in mai am avut in fiecare luna, regulat. Dar apoi nu mi-a mai venit deloc. Sunt 7 luni de cand nu mi-a mai venit. Ce problema este aceasta? In zilele astea trebuie sa merg la medic. Multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Într-adevăr, poate fi o problemă, dar NU neapărat ( depinde şi ce vârstă ai ).

NU ai dat detalii : vârsta, dacă ai fost la ginecolog pentru astfel de dereglări, un eventual diagnostic, eventuale tratamente, dacă ţi-ai început recent viaţa sexuală, dacă ai făcut sex neprotejat, etc.

Deoarece eşti în primii 1-2 ani de ciclu menstrual, atunci sunt relativ NORMALE astfel de dereglări/întârzieri ( DEPINDE şi ce vârstă ai )...

În general, primele menstruaţii întârzie ( uneori chiar şi 3-6 luni, depinde de vârstă ) - dar, cu timpul, cam în decurs de 1-2 ani, se va "regla" cât de cât şi vei avea menstră aproape lunar.

Aceste dereglări hormonale sunt foarte FRECVENTE în primii 1-2 ani de ciclu menstrual.

Totuşi, e POSIBIL să fie vorba de o "problemă"!

Cauze generale posibile în cazul întârzierii menstruaţiei : răceală, dereglare hormonală, stres, infecţie, probleme medicale ( chist ovarian, ovar polichistic, etc. ), sarcină,...

O întârziere acceptabilă, din diverse cauze : răceală abdominală ( NU răceala "comună" ) sau răceală la ovare ( anexită ), infecţie, medicamente, etc., este de MAXIM 7-10 zile; tot ce DEPĂŞEŞTE 10 zile reprezintă o "problemă medicală"!

Poate fi vorba de :
1 ) o dereglare hormonală - situaţie în care TREBUIE să consulţi un endocrinolog, care îţi va prescrie analize hormonale pentru a determina dozajul din sânge şi apoi vei primi tratament
2 ) probleme de natură ginecologică ( chist ovarian, ovar polichistic, etc. ) - dacă au mai fost astfel de întârzieri şi în trecut - situaţie în care TREBUIE să faci un control ginecologic, unde îţi va face o ecografie ovariană sau una vaginală pentru a verifica starea ovarelor/uterului şi trompelor uterine.

AMBELE controale trebuie făcute simultan - deci, mergi la medicul de familie şi ceri Trimitere atât la endocrinolog, cât şi la ginecolog!

Dacă este vorba de chist o să-ţi prescrie un tratament cu tablete anticoncepţionale pe 3-6-9-12 luni ( până se dizolvă chistul respectiv ) şi control periodic ( din 3 în 3 luni ).

Dacă NU este chist atunci îţi va prescrie tratament cu Duphaston pe 10-30 zile ( eventual chiar pe mai multe luni ), după care o să-ţi vină regulat menstruaţia.

La ginecolog poţi merge şi SINGURĂ ( FĂRĂ mama, chiar dacă eşti minoră; n-ai precizat vârsta ), TREBUIE doar să ai la tine : actul de identitate + Trimitere ( de la medicul de familie sau de la Cabinetul şcolar ) + Programare ( pe care o poţi face telefonic sau personal ).

Toate cele bune.

| FoundYouLover a răspuns:

Eu zic ca la inceput e normal ca ciclul sa vina mai neregulat, dar parca nici chiar atat de neregulat! Adica mie imi mai intarzia cateva zile sau imi venea mai devreme cu cateva zile atunci. Asa ca mai bine mergi la medic!

| ItIsAlright a răspuns:

La mine a fost prima oara apoi nu mi-a mai venit 6 luni. Nu e nici o problema.

| geo4ever a răspuns:

Stai calma! esti inca la inceput. ciclului ii trebuie 2-3 ani ca sa se reguleze. du-te si la medic sa fi sigura. sper ca ti-am fost de folos:*

| OanaMaria2 a răspuns:

Sa iti vina ciclul prima data si dupa sa nu iti mai vina cateva luni este ceva normal deoarece am auzit multe cazuri de genu...dar avand in vedere ca tie ti-a venit din noiembrie pana in mai si dupa 7 luni pauza, poate ar fi bine sa consulti un medic...pentru orice siguranta si pentru linistia ta.Bafta!

| Miroiu_Andreea_1978 a răspuns:

Colegei mele nu i.a venit la inceput un an..deci nu e ceva prea grav.