| Luannah a întrebat:

cine stie la ce sunt bune pastilele Taver?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| white_2190 a răspuns:

Salut! Taver este indicat in: nevralgia de trigemen, de natura idiopatica; nevralgia de trigemen datorata slcerozei multiple; nevralgia idiopatica glosofaringiana; diabetul insipid de origine centrala; polidipsia si poliuria de cauze neurohormonale. In plus este indicat in: epilepsia psihomotorie si in crizele epileptice temporare, marele rau epileptic; epilepsia jacksoniana; epilepsia mixta; epilepsia caracterizata numai prin modificari psihice, la fel de bine ca si in alte tulburari psihice asociate cu modificari nespecifice ale EEG. happy

| Luannah explică (pentru white_2190):

...Am 14 ani si mi sa prescris asta de la mediul psiholog.care in mod normal nu ar trebui sa prescrie pastile.Totusi daca e psihiatru thinking In orice caz taicamiu ma duce acolo si pastilele astea imi spui te rog.ce se intampla daca iau mai mult de 9?big grin Iti spun dupa aia daca te intere ce mi s-a intamplat,dar ma intereseaza daca dupa ce scap cu bine(ceea ce sa si intamplat) din spital, daca raman cu ceva, probleme sau vreo alergie.ce se poate intampla pe viitor din cauza asta?

| white_2190 a răspuns (pentru Luannah):

Depinde de boala pe care o suferi...aceste pastile se pot da si copiilor de 8, 10 ani.si iata ce reactii adverse apar Primele semne si simptome ale supradozarii apar dupa 1-3 ore. Cele mai frecvente tulburari sunt cele neuromusculare. Tulburarile cardiovasculare sunt de regula moderate, complicatiile cardiace grave manifestandu-se numai dupa ingerarea unor doze foarte mari (>60 g). Prognoza in cazurile de intoxicatie grava depinde in mod critic de eliminarea prompta a medicamentului. Aceasta poate fi realizata prin inducerea vomei, irigatie gastrica si diminuarea absorbtiei. Daca aceste masuri nu pot fi aplicate fara riscuri, se recurge la asistenta medicala specializata, in timpul careia se urmareste mentinerea functiilor vitale.

| Kitzz_Kitty_1994 a răspuns:

Taver este indicat in: nevralgia de trigemen, de natura idiopatica; nevralgia de trigemen datorata slcerozei multiple; nevralgia idiopatica glosofaringiana; diabetul insipid de origine centrala; polidipsia si poliuria de cauze neurohormonale. in plus este indicat in: epilepsia psihomotorie si in crizele epileptice temporare, marele rau epileptic; epilepsia jacksoniana; epilepsia mixta; epilepsia caracterizata numai prin modificari psihice, la fel de bine ca si in alte tulburari psihice asociate cu modificari nespecifice ale EEG.

Doze si mod de administrare
Se incepe tratamentul cu doze individuale scazute si se cresc treptat dozele.
Adulti: doza de intretinere este de 2 tablete, de 2-3 ori pe zi.
Copii peste un an: 1/2-1 tableta pe zi;
Intre 1-5 ani: 1 tableta o data sau de doua ori pe zi;
Intre 5-10 ani: 1 tableta de 2-3 ori pe zi. In nevralgia de trigemen se incepe cu 1 - 2 tablete zilnice si se creste doza pana cand se obtine inlaturarea durerii.