| euzictutaci a întrebat:

kiss
Cred ca am sa port ochelari de vedere :-s ptc nu prea vad la tabla si cred ca am miopie! I-am zis mamei si a zis ca o sa ma duca la un control la ochi! Intrebarea mea este: oare vor face colegii misto de mine? si nu sunt sigura daca imi va sta bine cu ochelari :-s! Deci as vrea cateva sfaturi ca sa pot purta ochelarii cu mandrie ca sa zic asa laughinglaughing! [nu o sa-i pot purta mereu
oricum ptc eu fac dans sportiv de performanta si nu am cum sa ii port la anrenamente si nu am dioptriile f mari; eu vad bine doar ca la tabla cateodata nu disting ce scrie :-s] Fundaaa kiss

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Buna! Pentru corectarea miopiei, ochelarii trebuie purtati aproape permanent, insa exista varianta lentilelor de contact, daca nu vei dori sa-i porti. http://www.i-medic.ro/boli/miopia

| fabiola a răspuns:

Ochelarii nu ii vei purta niciodata cu mandrie, nici nu conteaza mistoul colegilor! Ochelarii sunt pentru corectie si mai departe pentru sanatatea ochilor tai, restul chiar nu conteaza!

| danielcretu1980 a răspuns:

Nu trebuie sa te jenezi de ochelari. eu port de aproape 20 de ani si nu a facut nimeni misto de mine. Ba chiar am inspirat intotdeauna respect. Conteaza atitudinea pe care o ai.

| morningstar a răspuns:

Nu trebuie sa te rusinezi din cauza ochelarilor, nu mai sunt vremurile cand erau un motiv de ras pentru ceilalti colegi de clasa. Cunosc persoane care nu au nevoie neaparat de ochelari, dar ii poarta numai pentru ca ii aranjeaza.
Iti poti lua o rama frumoasa ( nu neagra) sau sa fie rama doar in partea de sus a lentilei.

| Fineness a răspuns:

Ia-ti niste ochelari colorati, moderni, cum iti plac tie...la mine,de cand port ochelari,parca e un nou look-arat chiar mai bine cu ei decat fara.(colegilor chiar d=le plac ochelarii mei-hi, hi, hi big grin)
Plus ca daca ii porti tot timpul, vei scapa de ei garantat in mai putin de 2 ani si nici nu o sa-ti dai seama ca ii porti cand te vei obisnui cu ei!
Bafta! happy

| BlackNights a răspuns:

Da da,sa nu ii porti tot timpul, fa ca mine, pana acum 2 ani nu i-am purtat mereu, ziceam la fel ca se uita lumea ciudat si etc, si acum mi-au crescut dioptriile si nu mai am nicio sansa sa scap de ei(doar prin operatie sau lentile)

| ɔɐıɔ a răspuns:

Pai eu pe a 4-a am aflat ca si eu trebuie,dar mi-am ales niste rame chiar misto, si colegii, au spus ca imi sta foarte bine, acum fiind pe a 9-a, nimeni nu mai observa ca port ochelarilaughing

| zuzyzuly a răspuns:

Ia-ti niste ochelari fara rama si moderni.Cat despre colectiv, depinde, la mine in clasa nu se face misto de ochelaristi pentru ca cei mai instariti, mai pop si fitosi poarta ochelari de vedere.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca nu ii porti mereu e egal cu 0.

| Чернобыль a răspuns:

Eu port ochelari de un an si colegii nu au facut misto de mine.

| xLorEx a răspuns:

Ce ma enerveaza oamenii care isi dau cu parerea intr-un domeniu despre care nu stiu mai nimic. Ochelarii pentru miopie, mai ales cei cu dioptrii mici NU se poarta permanent. Gandeste-te ca ei au fost prescrisi sa vezi literele alea mici de la 6 m dar de cate ori tu stai mult mai aproape de obiecte? Aproape tot timpul. Cititul cu ochelari pentru miopie nu este niciodata recomandat, ochii vor depune un efort suplimentar pentru a compensa si dioptriile vor creste astfel mai repede. Dioptriile nu cresc din cauza nepurtarii ochelarilor ci din cauza cresterii naturale a corpului si implicit a lungimii globului ocular, mai ales in perioada adolescentei. Poarta ochelarii doar cand vrei sa vezi ceva la distanta (tabla, cinema, eventual TV) pentru ca purtarea lor duce la relaxarea excesiva a muschilor ochiului si astfel ochii vor cere permanent dioptrii mai mari (totusi mai putin accelerat dupa varsta de 20 de ani). Eu de la 13 ani nu am mai crescut mult si tot de atunci nu mai port ochelarii decat atunci cand e necesar si nu mi-au mai crescut dioptriile.

Daca alegi o rama potrivita, chic, colegii s-ar putea sa-ti faca chiar complimente. Trebuie sa pari entuziasta de ei, spune-le ce fain e sa vezi toate detaliile si daca esti increzatoare sigur totul va fi ok, in cateva zile nici nu vor mai observa ca-i porti la ore.

| さゆり a răspuns:

Sunt de acord cu danielcretu1980. Nu trebuie sa-ti fie rusine ca porti ochelari. Si eu port ochelari si nu-mi spune nimeni nimic. Nu conteza infatisarea ci caracterul si comportamentul pe care il ai fata de ceilalti. Cei care poarta ochelari inspira mereu respect pentru. persoana lui. Sfatu meu este sa-ti iei niste ochelari simpli, cu o rama subtire si care sa nu iasa in evidenta. Atata timp cat ai incredere in tine si vei fi respectuasa nimeni nu te va batjocori, ba chiar te va invidia. Mult succes! ^_^

| Reddiliciu a răspuns:

Salut puppy dog eyes. uite, si eu port ochelari de vedere :]. daca chiar o sa ai nevoie, pentru miopie nu va trebui sa-i porti mereu. dar, daca tot ai nevoie poti sa-ti alegi niste ochelari care se poarta gen : ochelari wayfarer clear lens. eu am destia :d. nu se ia nimeni de mine oh go on. din potriva, si altii ii poarta ca arata bine! laughing si poti sa zici ca nu sunt de vedere oh go on. sper ca ti-am fost de ajutor puppy dog eyes.