| ZaynMalik21 a întrebat:

. Cred ca, chelesc laughing. Adica am parul mare frumos. dar de ceva timp incepe sa cada pe langa frunte pe parti. adica sa fac ' gaura ' gen. si ce-i drept se vede putin urat. Tata meu tot asa e pe parti dar mie mi s-a zis ca seman in proportie de 80% cu mama mea. Fumez de ceva timp dar nu cred ca are o legatura cu asta. niste remedii pentru ca parul sa creasca la loc? Nu stiu, sunt deprimat. dau funda. Va multumesc pentru tot

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Akihito a răspuns:

Calvitia este de cele mai multe ori genetica, mostenita din cromozom y, de la tatal tau.
Daca tatal, bunicul si strabunicul sunt cheliosi si tu vei fi.

| ZaynMalik21 explică (pentru Akihito):

De la 16 ani sa se vada Calvitia? Si nu exista nici un remediu? Gen seman cu mama ti am zis.

| Akihito a răspuns (pentru ZaynMalik21):

Chelia nu o iei de la mama ci de la tata, nu conteaza cat de mult semeni cu mama ta. Sunt boli genetice mostenite prin cromozomu Y, adica cromozomul barbatesc.

| ZaynMalik21 explică (pentru Akihito):

Ai facebook sa discutam acolo? da-mi te rog mesaj