| g2012 a întrebat:

Credeti ca ar trebui sa ma ingrijoreze daca la o distanta de aprox maxim 7m in linie dreapta nu vad clar pe un ecran niste cifre de 1 cm aproximativ?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Acuitatea vizuala se poate masura la optician. Eu port ochelari, dar am acuitatea 150. Media este de 100, daca ai acuitatea in jur de 100 ai vedere normala. Daca vezi de la distanta cele mai mici litere de la optician, ai acuitatea 200. Mai mult de 200 nu masoara opticianul.

| Azµre a răspuns:

Nu, toți avem astigmatism, la unii este mai accentuat la alții nu. Poți face un control s-ar putea să fie vorba de o miopie, dar e normal mai ales la distanța aceea.

| lpavel a răspuns:

NUP e ceva normal esti prea departe ca sa poti vedea...

| g2012 explică (pentru lpavel):

Colegul meu de munca spune ca el vede clar cifrele alea dar eu abia le disting! Am de gand sa imi fac un control imediat ce obtin o adeverinta de la munca!

| lpavel a răspuns (pentru g2012):

Eu cred ca glumeste cu tine si vrea sa-ti faca o poanta, iar da nu glumeste atunci avem probleme cu vederea amandoi... ceea ce nu prea cred!

| g2012 explică (pentru lpavel):

Nu stiu exact daca sunt 7m am aproximat eu! Dar 6m -6.5 tot sunt! Si nu cred ca glumeste! Ma rog o sa merg totusi la doctor saptamana asta cel tarziu cealalta! Pt ca am cam exagerat cu calculatoru nu doar la munca dar si acasa! :-(