| Lioana a întrebat:

Cam de o săptămână imi simt pulsul in urechea dreaptă. Ce înseamnă asta? Ar trebui sa ma ingrijoreze?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Sotia mea mi-ar zice in cazuri ca acesta ca e bine ca simt, asa imi dau seama ca traiesc. ☺
Dupa cum ti s-a zis deja, e posibil sa fie o mica infectie, acel puls in asemenea situatii poate aparea, stiindu-te activa, probabil te-ai lovit sau te-i intepat usor, insesizabil la ureche, si asa a aparut infectia.
Palpeaza ce grija toata urechea, daca doare in vreo particica a ei, asta e. Fiind cartilagiu, simti durerea mai tirziu, dar la palpare se simte imediat.

| Lioana explică (pentru cristi202):

Nu doare nimic. Nici in interior, nici in exterior.

| cristi202 a răspuns (pentru Lioana):

Atunci e posibil sa fie tensiunea intracraniana crescuta. Urechea interna fiind foarte sensibila, o percepe, cum creste, cum se simt pulsatiile inimii, e ca si cand se ia pulsul la mina, cand apesi la locul potivit, se creaza presiune si se simte, la fel si aici, presiunea fiind mai ridicata, apasa pe urechea interna si da pulsatiile. E ca si.cind alergi in viteza si simti inima ca iti bate in git. Probabil numarind pulsatiile, ti-ai putea lua pulsul asa.
Daca e asta, exista un risc destul de mare de a face comotie cerebrala, atac cerebral. Depinde de cit de mare e tensiunea comparativ cu cea normala. Poate fi nesemnificativ, dar poate fi si ceva serios. Nu te baza pe faptul ca esti de regula sanatoasa, am vazut "munti" de oaneni, aparent sanatosi tun, care au cazut prada unui asemenea accident. Acum, nu vreau sa te sperii, poate sa nu fie chiar asa, dar trebuie cercetat. Concluzia? Da o fuga pana la medic, va stii ce sa faca ca sa se asigure fie ca esti OK, fie ca e o problema ce trebuie a fi tratata.

| sierra1 a răspuns:

Sună a infecții dar cel mai bine du-te la medic (de familie in prima fază)