| Mirela225200 a întrebat:

Buna TPU. Cu 3 zile inainte de Paste m-am luat acolo jos cu lama. Intre timp mi s-a făcut o bubiță roșie. Nu pare a fi un fir crescut pe sub piele deoarece am extras toate firele care au crescut pe aceasta cu o penseta și tot nu s-a dus.Nu ma mănâncă și nici nu ma doare poate doar putin când ating mai tare dar in rest nimic.Azi am încercat sa îl storc și după m-am sters cu un pic de alcol sanitar. De igiena nu se pune problema. Nu stiu ce sa fac! Ma gândesc ca poate e doar o iritație… dar dacă e infecție nu as vrea sa ma duc la doctor. Știți cumva cum as putea sa o tratez? dau funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| RxTx a răspuns:

Mergi la dermatolog!

Asa eu pot sa iti dau multe solutii tâmpite dar mai bibe mergi la un medic!

Am idei idioate cum ar fi: ia un tampon de vata oune apa oxigenata pe el de 7 ori / zi si tinel acolo 3 minute.
Daca nu merge urmatoarea incercare
Pune betadina si iod pe un o rondea de vata si tinel acolo 4 minute câmd este ceasul fix adica din ora in ora.

Urmatoarea idee
Dai cu tetraciclina unguent o zi da o zi nu timo de 4 zile.

Urmatoarea ide dai cu bepantem 5 zile

Dai cu zeamă de rostopasca 5 zile

Daca ai facut toate astea mai ramane doar medicina spartana ia un fier incins in foc in forma de stampila si pune-l acolo
Ti-am spus ca sunt idei tâmpite asa ca asta xu fierul incins in foc ar fi o solutie dar nu este pentru zilele noastre
Dar daca eu as fi voluntar pe front si nu as avea nimic alt ceva cu ce sa te desinfectz sa stii că nu m-as da la ipare sa incerc si asta in speranta ca re salvez.

Ce sa iti mai zic exista si o crema desinfectanta cu mult argint coloidal

Sau cumperi o lanterna foarte puternics sau un bec cu ultraviolete UV. Au si la eMAG
Uv dezinfectează foarte bine.

Poți sa mai incerci cu SULFAMIDĂ! Extraordinar de bună!

Poti sa incerci si cu albastru de metilen

Sau mergi la doctor si o sa iri spuna si el cam ce ri-am spus eu pana aici sa incerci

Dar varimi e doctor si poate vede xu microscopul ce se intampla acolo
Poate ai TETANOS

| Mirela225200 explică (pentru RxTx):

Ieri mi l am stors și acum nu mai pare așa umflat. Poate sa treacă de la sine?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să aștepți să treacă.