| Diana6185 a întrebat:

Buna :*.
Ma poate ajuta si pe mine cineva? - Cum pot sa scap de acnee ( cu tratamente naturiste sau medicamente )? - Fundita love struck

Răspuns Câştigător
| Coriine a răspuns:

Deeci.Eu am acnee de 3 ani, acum sunt a8a,deci am din a5astraight face.Asaa,am fost la drmatolog,mi-a prescris Zynery,Isotrexin,Skinoren,Iwostin straight face nimiiiiic nu a fost buna,am dat milioanestraight face.Am o acnee foarte "dura".Asa,am facut si tratamente de detoxifiere interna,cu argila de baut,ceaiuri,si numai apa plata,fara lactate sau aciduri/cipsuri.Ok,NIMIC.A devenit stresant,ajunsesem sa plang mereu cand eram libera si singura`n casa pentru ca asa nu ma auzea/vedea nimeni sad. Devenisem depresiva din cauza asta,si imi era rusine de mine,cand ma priveam in oglinda ma apucam de par si incepeam sa plang,nu mai puteam.Ei bine,am fost si la cosmetica,de mi-am facut un tratament prin care stoarce cosurile si chestii,pe drum spre casa nu puteam sa merg cu fata in sus,eram ca un ardei rosu, si mergeam mereu cu fata in pamant, bine ca doua 2-3 zile mi-a trecut roseata,insa nu cosurile straight face.Ah,a trecut o luna, si incepusem sa fac tratament cu argila si masca si interna:NIMIC!, mi-am facut masti timp de 2 luni cu lamai fructe =NIMIC! Ma spalam cu gel`uri speciale,NIMIC! Si ma rog,am lasat`o balta cu astea de la farmacie pentru ca am ajuns la concluzia ca sunt scumpe si nu sunt bune de nimic! Acum ceva timp tatal meu s-a ars pe fata la munca,si doctorul i-a dat o crema cu galbenele si propolis de la Dermotis,si intr-o saptamana avea fata ca inainte:O,asa ca am zis sa o incerc si eu, si urmele au inceput sa se treaca, insa tot continuau sa imi iasa cosuri.O fata dpa TPU careia ii multumesc din tot sufletul Adelina001 parca,mi-a zis de o crema cu salvie si soda de la Cosmetic Plant,am fost sa o cumnpar,si doctorita mi-a zis sa iau si lotiunea tot cu salvie de la aceiasi firma,si am luat`o,mi-am luat si un sapun cu soda,de ce? pentru ca soda le usuca! asa ca seara inainte de culcare ma spal cu sapunul ala pe fata,ma sterg cu lotiunea aia,si ma dau cu crema,dimineata ele sunt uscate,ma spal iarasi cu sapunul acela,si ma dau cu crema cu galbenele, ma crezi sau nu acum nu mai am cosuri aproape deloc! si fac tratamentul de o saptamana!
Deci de aici putem sa tragem concluzia ca tratamentele scumpe nu sunt bune de nimic! Este o experinta de viata care ma bucur sa o impart cu ceilalti care au aceasta problema happy.
Incearca si tu, si spune`mi prin mesaj daca functioneaza!
Te pup:*!

5 răspunsuri:
| Lora a răspuns:

Eu am auzit intr-un documentar cu doctori ca aspirinele sunt bune pentru acnee.iei 2 aspirine si le pisezi si le amesteci cu miere de albine facand astfel o masca/o aplici pe fata pentru o jumatate de ora apoi te speli.o folosesti doar de 2 ori pe luna

| คиค a răspuns:

Eu am avut probleme cu acneea timp de 2 ani, asa ca stiu cum ewinking
Din fericire, momentan am un ten curat, datorita tratamentului pe care mi l-a dat medicul dermatolog.

Inainte de a-i certe sfatul am folosit Zineryt, dar nu avusese nici un efect.
Dumnealui mi-a dat Zineryt, dar si un antibiotic nu foarte puternic (Klabax), dar care a avut un rezultat de lunga durata.
Momentan, daca imi mai apere cate un cos, foarte rar, imi dau cu puten Zineryt si in cateva zile dispare.

Sfatul meu nu este acela de a urma tratamentul pe care dermatologul mi l-a dat mie, ci acela de merge la doctor pentru a-ti da un tratament corespunzator tenului tau.

Bafta happy!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In primul rand ar trebui sa mergi la un dermatolog care iti va recomanda un tratament compatibil cu tipul tau de ten(care va fi unul medicamentos sau unul pe baza de creme, solutii pentru acnee).am avut si eu o verisoara care avea probleme foarte mari cu acneea si dupa ce a mers la dermatolog, a scapat definitiv de ea. sper ca ti-am fost de ajutor

| MNIDenisa a răspuns:

Buna! Incearca o lotiune antiacneica din extract de busuioc sau daca nu, Zineryt. eu le-am incercat pe amandoua si in 3-4 zile am scapat de acnee.Succes!

| Alexandraa_6516 a răspuns:

Buna! Diana, eu iti recomant sa folosesti cremele de la Vichy sunt super bune! Am folosit si eu! Mergi la farmacie si ceri sfatul unui dermatolog si in functie de tipul tau de ten iti va recomanda ceva de la Vichy! Te pup si iti doresc un ten curat!