| Adreiutzaa a întrebat:

Cum pot sa fac sa slabesc thinking Ce cura de slabire sa >tin?: Am 16 ani si am 1.62 inaltime si am 54 de kg si vreau sa mai slabescc putin! Funditaa`! :*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| MioaraParalescu a răspuns:

Salutare!
Lumea se tot plange ca e greu de slabit, dar de fapt e foarte simplu.
Tu ai putea slabi lejer 4 kilograme.
Cum?
Prin sport si o alimentatie corespunzatoare.
15-30 minute de alergat in fiecare zi sunt de ajuns.
Cate 40 de abdomene si 40 de genoflexiuni pentru tonifierea muschilor,mai mult nu trebuie.
Acum alimentatia, daca vrei sa slabesti repede trebuie sa ai o alimentatie ''curata''
Adica eviti mancarurile care au grasimi si sunt bogate in carbohidrati.
Si sa fie sarace in calorii.
Combini carne alba peste, pui, iepure(dar sa fii atenta sa nu prajesti carnea in ulei) si legume fierte ca si garnitura.
Dimineata ai putea manca o supa, sa un iaurt degresat ceva.
3 Mese pe zi ajung.
Bea 1-2 litri de apa pe zi pentru ca ajuta la curatarea organismului si la slabit.
Dar trebuie sa faci si sacificii daca vrei sa ai corpul dorit mai renunti si tu la ciocolata si la mancarurile de fast-food laughing
Dar in schimb poti manca ciocolata neagra pentru ca nu ingrasa la fel de mult ca cea cu lapte(bine nici sa nu exagerezi cu ea)
Foarte simplu! happy
Bafta!

2 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Ai greutate NORMALĂ, iar greutatea ta IDEALĂ ar trebui să fie de 56 kg - vezi linkul :
http://www.dietetik.ro/......calculator

Deci, încă eşti mai SLABĂ cu 2 kg, nici vorbă de a ţine vreo cură de slăbire!

Toate cele bune.

| Feelings14 a răspuns:

Buna! renunta la cartofi prajiti, fast food, paine, zahar si fainoase. mananca cat mai multe legume si fructe. uite un program :
dimineata : omleta din 2 oua, o rosie si castravete
peste 2-3 ore : un mar/banana/capsuni
la pranz : cioarba de legume
peste 1 ora : orez cu broccoli
mai tarziu, pana in ora 6 poti sa mai mananci fructe, un iaurt, biscuiti. bea multa apa!
si nu uita de sport. daca nu ai timp. incearca macar 10 minute. alearga, fa aerobic, gimnastica, bicicleta. ce vrei tu, numa sa te misti. poti chiar si numa sa te plimbi, dar vreo 3-4 ore ( seara de preferinta ). pupici