| DudyyGreen a întrebat:

Cum pot sa-mi inbunatatesc sistemul imunitar?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| BeiiBiiiyoo a răspuns:

Buna! Mancand multe fructe si legume! Chestii sanatoase nu porcarii cum ar fi guma de mestecat, cola, pepsii si alte prostii. Adica stiu ca sunt bune ca si eu mananc dar mama e asistenta specializata in mai multe domenii si stie foarte multe happy
Sa faci sport si sa te culci devreme. Eu aveam si inca imi am o perioada in care ma culcam numai la 2 noapte si asta mi.a cam distrus sistemul imunitar straight face
Decii. funditat doar daca consideri ca te.am ajutat iar daca mai ai intrebari nu ezita sa mi le pui big grin

| DudyyGreen explică (pentru BeiiBiiiyoo):

Devreme? Pe la cat inseamna asta?

| BeiiBiiiyoo a răspuns (pentru DudyyGreen):

Pai depinde de varsta!
Intre 11 si 12. Adica ideea este ca nu trebuie sa te culci extrem de tarziu!

15 răspunsuri:
| Raniia a răspuns:

Ai dat bine fundita este un raspuns bun.
Exista o imunitate innascuta, cea mostenita de la parinti, asupra careia nu putem interveni, si o imunitate dobandita, pe care o putem influenta prin vaccinare, dieta si stil de viata.
Fii mai tare decat stresul, pentru ca si banalele indispozitii ataca subtil sistemul imunitar.Educa-te sa gandesti pozitiv! Gaseste-ti preocupari placute, petrece timp alaturi de oamenii pe care ii iubesti.
Tine piept viciilor!

| lpavel a răspuns:

Cu multe Vitamine! Atat pastile, pilule cat si legume, fructe!
Nu in ultimul rand, efort fizic, orice :munca, sport, etc cel putin 30 de minute pe zi, cel mult 4-5 ore pe zi, daca iti permiti big grin! Bafta!

| DudyyGreen explică (pentru lpavel):

Scuze, nu mai vreau pastile. ataca ficatul iar al 2-lea organ important dupa inima este ficatul...

| Latinmoon a răspuns:

Mancand sanatos si facand sport.
Ca sa-ti intaresti sistemul imunitar iti recomand sa amesteci intr-o cana miere cu zeama de la o lamaie asta te va proteja importiva racelii.
Pss mi-a recomandat si mie doctora mea! :*
Good luck!winking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In primul rand fa sport, sa nu uitam si ca o alimentatie sanatoasa e cheia, mananca de toate: Fructe, legume, lactate, oua, peste, carbohidrati, carne.

| DudyyGreen explică (pentru anonim_4396):

Sport fac zilnic. Alimentatie sanatoasa? Lapte cu cereale se pune? Oua? Eh. nu prea. Fructe? zilnic. Legume? Doar in supe sau ciorba... Peste? De la conserva merge? Carne thinking Mda. vita pui si porc cam atat...

| GutuvanMorgan a răspuns (pentru DudyyGreen):

Evita porcul...de tot. si bea lapte de capra, mananca miere in loc de ciocolata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Printr-o alimentatie sanatoasa, activitate fizica zilnica.
http://www.sfatulmedicului.ro/......nitar_9355
Te pup!

| Moonlight123 a răspuns:

In primul rand o alimentatie sanatoasa, dar daca nu iti poti schimba stilul de viata exista diverse suplimente alimentare cum ar fi echinaceea sau la farmacie gasesti diferite complexe pentru intarirea imunitatii.

| PwNZ a răspuns:

Mananci sanatos, fructe dupa fiecare masa, suc de fructe/legume. Inainte de fiecare masa ar fi bine sa faci sport o ora. Pe langa toate astea mai poti face vaccinurile necesare. FUnda?

| pisihabarnuare a răspuns:

Mult calciu, multe vitamine, mult magneziu si mult fier!

| CristinaCriss54321 a răspuns:

Buna! si eu am imunitatea scazuta eu iau sirop Imunice sau Mine-Vita si eu m-am facut mai bine de la ele ma simt mai bine trebuie sa iei timp de 3 luni pe an cu pauze. Sper ca te-am ajutat bye:*

| Adambogdan a răspuns:

Mananca danone si fa sport laughing
sper ca te-am ajutat