| RoxxuInna a întrebat:

Cum pot scapa repede de raceala? Nu vreau medicamente gen Fervex, pentru ca nu pot sa il beau.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Corina a răspuns:

Pentru a scapa de raceala iti recomand sa faci seara baie fierbinte (cat poti tu suporta) la picioare, in care sa pui un pumn de sare grunjoasa. Tii picioarele in apa pana simti ca s-a mai racit apa. Te stergi si-ti pui sosete in picioare si te bagi in plapuma. Recomandata ar fi si o frectie cu carmol, spirt sau otet indoit cu apa. Ai putea sa iei si un nurofen sau paracetamol. De asemeni, trebuie sa consumi f. multe lichide sub forma de ceaiuri, compoturi, sucuri naturale de fructe (ex. portocale + lamaie stoarse). Vitamina C sub forma de pastile sau din fructe (portocale, lamai, kiwi, grapefruit) este f. recomandata pentru vindecarea racelii, deoarece intareste sistemul imunitar. Pentru dureri de gat f. buna este tinctura de propolis (25 picaturi pe o bucatica de paine, de 3 ori pe zi, de preferat dupa masa), sau badijonaj cu albastru de metil sau Decasept cu propolis (de la farmacie). Daca ai nasul infundat, faci inhalatii cu picaturi de la farmacie. In rest, sanatate maxima!

| zoeyangel a răspuns:

Pai daca te doare in gat e bine sa bei multe ceaiuri fierbinti cu lamaie sau terci de mamaliga.
la fel de bine e sa mananci usturoi
daca ai febra mai intai ar trebui sa faci o baie fierbinte si dupa sa te bagi in pat rapid sau daca nu mai bine e sa te ungi cu apa si otet si dupa sa te bagi in plapuma la caldura pentru a transpira.
la fel de bine merg si sosetele imbibate in tuica sau spirt fac foarte bine
si daca ai nasul infundat poti pune o batiste cu spirt pe piept sau cu tuica merge la amandoua

happy sper ca ti-am fost de ajutorwinking

| kaTTsu a răspuns:

Nurofen raceala si gripa, daca tusesti urat iti trebuie Erdomed si ca sa te refaci cat mai rapid un baie fierbinte alaturi de un somn adanc si iti recomand ca in 1-2 zile MAXIM esti pe picioare, am incercat eu :p

| Muffin123 a răspuns:

Eu am scapat de raceala cand am baut un ceai numit Hapciu. Este foarte bun!
Il gasesti la farmacii sau la magazine naturiste.

| MikaBah a răspuns:

Sa faci injectii Ampicilina cu Gentamicina isi fac efectu foarte repede!