| Bianca777 a întrebat:

Cum pot tine o carie sub control. La dentist voi merge doar peste 3 saptamani, si nu vreau sa evolueze. As putea face ceva? Va rog, vreau răspunsuri serioase
Mulțumesc
Funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Floreenofficial a răspuns:

Salut! Acorda atenție specială zonei respective,spala-te pe dinți zilnic, nu manca dulciuri gen ciocolata sau Nutella, nici sa nu te gândești, ai grija la alimentație+lichide, sa nu bei băuturi gen cola sau pepsi sau Sprite și spălat pe dinți și mănâncă ușor.Succes!

| Bianca777 explică (pentru Floreenofficial):

Si asta m-ar putea ajuta, adica ar face caria sa nu mai evolueze?

| Floreenofficial a răspuns (pentru Bianca777):

Sau caută alt dentist care nu te pune să aștepți 3 săptămâni!

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Zero variante; doar stomatologul poate stopa evoluta unei carii.

| zăGhost a răspuns:

Spalat pe dinti de doua ori pe zi, apa de gura, ata dentara